PRP (Plateletten Zengin Plazma) uygulanmış diz osteoartritli hastalarda konvansiyonel fizyoterapiye ek olarak uygulanan lazer tedavisinin ağrı, fonksiyon, kas kuvveti ve denge üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of laser therapy applied in addition to conventional physiotherapy on pain, function, muscle strength and balance in patients with applied PRP (Platelet Rich Plasma) injection due to knee osteoarthritis
  1. Tez No: 844786
  2. Yazar: SEVDE NUR AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METEHAN YANA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı, PRP (plateletten zengin plazma) uygulanmış diz osteoartrit (OA)'li hastalarda konvansiyonel tedaviye ek olarak uygulanan lazer tedavisinin ağrı fonksiyon, kas kuvveti ve denge üzerine etkilerinin değerlendirilmesidir. Çalışmamıza diz osteoartrit (OA) tanısı alıp PRP enjeksiyonu uygulanmış 30 birey dahil edildi. Diz OA'ya sahip 15 birey konvansiyonel tedavi grubuna, 15 birey konvansiyonel fizyoterapiye ek olarak uygulanan lazer tedavisi grubuna dahil edildi. Katılımcıların demografik bilgileri kaydedildi. Bireylerin istirahat, aktivite ve gece ağrı şiddeti Numerik Ağrı Skalası (NAS) ile, fonksiyonelliği WOMAC (Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index) ile, dengeleri Modifiye Yıldız Denge Testi ile, kas kuvvetleri LaFayette dijital el dinamometresi ile değerlendirildi. PRP sonrası uygulanan konvansiyonel tedavi ve konvansiyonel tedaviye ek olarak uygulanan lazer tedavisi diz OA'lı bireylerin ağrılarında azalma sağladı. Lazer tedavisi grubundaki azalmalar tüm durumlarda (istirahat, aktivite, gece) daha fazlaydı. PRP sonrası uygulanan tedaviler sonrası diz OA'lı bireylerin fiziksel fonksiyon değerlerinde her iki grupta da istatistiksel olarak anlamlı fark mevcuttu. Tedavi sonrasında konvansiyonel tedaviye ek olarak uygulanan lazer tedavi grubunda yalnızca konvansiyonel tedavi grubuna oranla anlamlı düzeyde iyileşme mevcuttu. PRP sonrası uygulanan konvansiyonel tedavi ve konvansiyonel tedaviye ek olarak uygulanan lazer tedavisinin kas kuvveti üzerindeki etkisine bakıldığında her iki grupta da tüm kas kuvveti değerlerinde artış saptanmıştır. PRP uygulanmış diz OA'lı bireylere uygulanan konvansiyonel tedavi ve konvansiyonel tedaviye ek olarak uygulanan lazer tedavisi her iki grupta dengeyi geliştirmiştir. Konvansiyonel tedaviye ek olarak uygulanan lazer tedavisi yalnızca konvansiyonel tedaviye kıyasla diz OA'lı bireylerin ağrı, fiziksel fonksiyon, kas kuvveti ve denge değerlerini iyileştirmede üstün bulunmuştur. Anahtar Sözcükler : Osteoartrit, Eklem içi enjeksiyon, PRP (Platelet-zengin plazma), Fizyoterapi, Lazer Tedavisi
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effects of laser therapy applied in addition to conventional treatment on pain function, muscle strength and balance in patients with knee osteoarthritis (OA) who received PRP (platelet-rich plasma). 30 individuals who were diagnosed with knee osteoarthritis (OA) and underwent PRP injection were included in our study. 15 individuals with knee OA were included in the conventional treatment group, and 15 individuals were included in the laser treatment group applied in addition to conventional physiotherapy. Demographic information of the participants was recorded. Individuals' resting, activity and nighttime pain intensity was evaluated with the Numerical Pain Scale (NAS), their functionality with WOMAC (Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index), their balance with the Modified Star Balance Test, and their muscle strength with the LaFayette digital hand dynamometer. Conventional treatment applied after PRP and laser treatment applied in addition to conventional treatment reduced the pain of individuals with knee OA. Reductions in the laser treatment group were greater in all situations (rest, activity, night). There was a statistically significant difference in the physical function values of individuals with knee OA in both groups after PRP treatments. After the treatment, there was a significant improvement in the laser treatment group applied in addition to conventional treatment compared to the conventional treatment group alone. When we look at the effect of conventional treatment after PRP and laser treatment applied in addition to conventional treatment on muscle strength, an increase was found in all muscle strength values in both groups. Conventional treatment applied to individuals with knee OA who received PRP and laser treatment applied in addition to conventional treatment improved the balance in both groups. Laser treatment applied in addition to conventional treatment was found to be superior in improving pain, physical function, muscle strength and balance values of individuals with knee OA compared to conventional treatment alone. Key Word : Osteoarthritis, Intra-articular injection, PRP (Platelet-rich plasma), Physiotherapy, Laser Treatment