مقارنة الطرائق الطبيعية في تعليم اللّغة العربيّة لغير الناطقين بها مع الطرائق الأخرى
Yabancı dil olarak Arapça öğretiminde doğal yöntemlerin diğer yöntemlerle karşılaştırılması / Comparison of natural methods of teaching Arabic to non-native Arabic speakers with the other teaching methods
  1. Tez No: 656927
  2. Yazar: HALİT YUSUF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL TURGUT KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Genel olarak dil öğretim yöntemleri ve ilkelerinin davranışsal ve bilişsel kuramlar olmak üzere iki tür kurama bağlı olduğunu görülmektedir. Bu nedenle, bu araştırmadaki öğretim yöntemleri iki kısma ayrılmıştır. Birinci kısım, psikolojik davranışçılığı esas alan, doğal olmayan dil öğretim yöntemleridir. Bu yönteme göre dil öğrenimi öğrencinin yaşadığı ve etkilendiği gerçekçi davranışçı tutumlar aracılığıyla gerçekleşmektedir. Bu nedenle insanlar, tıpkı diğer canlılar gibi uyarıcı ve tepki ilkesine tabidir. İkinci kısım ise, dil öğretim ilkelerini psikolojik bilişsel teorilerden alan doğal eğitim yöntemleridir. Davranışçı öğrenme kuramını destekleyenler dil eğitiminin sadece dış etkilerin sonucu olarak görmeyip, doğuştan gelen zihinsel bir süreç olduğuna inanmaktadır. Çünkü dil, insanı diğer canlılardan ayıran zihinsel bir aktivitedir. Aynı zamanda düşünme ve zekâ ile doğrudan bağlantılıdır. Bu araştırma, betimleyici analiz yöntemine bağlı olarak, yabancı dil olarak arapça öğretiminde önemli doğal ve doğal olmayan yöntemlere yönelik bir çalışma ve karşılaştırma.
Özet (Çeviri)
When we look at the methods of teaching languages in general, we find that their principles depend on two types of theories, Behaviorism, and cognitivism. Therefore, the teaching methods were divided in this research into two parts, the first part is the unnatural methods of teaching which they are based on the foundations of psychological behavioral theories. And the second part is the natural teaching methods, which they take their principles from the psychological cognitive theories, and they reject what the behaviorists believe that learning is a result of external influences only. This research aims to study and compare the significant natural and non-natural methods in teaching Arabic as a foreign language.