Argümantasyon temelli matematik öğretiminin 6. sınıf öğrencilerinin akademik başarı, tartışma istekliliği, bilgi transferi ve matematiksel süreç becerilerine yönelik öz yeterliğine etkisi
The effects of argumentation-based mathematics teaching on 6th grade students 'academic achievement, discussion efficiency, knowledge transfer and self-efficiency for mathematical process skills
  1. Tez No: 657083
  2. Yazar: AHMET İNAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA GÜVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 303
Özet
Bu araştırmanın amacı,“6. sınıf geometrik cisimler ve hacim ölçme ile sıvılarda ölçme konularının argümantasyon temelli matematik öğretim yöntemi ile işlenmesinin öğrencilerin akademik başarıları, matematiksel süreç becerilerine yönelik öz yeterlikleri, bilgi transferleri ve tartışma istekliklerine etkisini”ortaya koymaktır. Araştırmanın modeli ön ve son test kontrol gruplu yarı deneysel desendir. Araştırmanın çalışma grubu, Ankara ili Yenimahalle ilçesinde MEB'e bağlı bir ortaokulda 2017-2018 öğretim yılı ikinci yarıyıl döneminde biri deney grubu, diğeri kontrol grubu iki 6. sınıf öğrencisinden oluşmuştur. Bu çalışmada veri toplama araçları olarak; 1. Matematiksel süreç becerileri öz yeterlik ölçeği, 2. Geometrik cisimler ve hacim ile sıvılarda ölçme başarı testi, 3. Geometrik cisimler ve hacim ile sıvılarda ölçme bilgi transferi testi, 4. Tartışmacı anketi, 5. Yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Bu araçlardan akademik başarı testi, öz yeterlik ölçeği, bilgi transferi testi ve görüşme formu, araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Uygulama haftada ortalama 5 ders saati olmak üzere 9 hafta sürmüştür. Toplamda 40 ders saati uygulamaya ayrılmıştır. Uygulamanın bitmesini izleyen hafta içerisinde sadece deney grubundan rastgele yöntemle seçilen 3 öğrenci ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Nicel verilerin analizinde, bağımsız gruplar T testi, Shapiro-Wilks testi ve Mann Whitney U testi kullanılmış olup nitel verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; son test akademik başarı puan ortalamaları arasında deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Deney grubunun tartışma istekliliği son test puanları, ön test puanlarından yüksek çıkmış olup istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Son test öz yeterlik puan ortalamaları açısından, deney grubunda daha yüksek ortalama puanlar elde edilmesine karşın, kontrol grubu ortalamaları ile kıyaslandığında aralarında anlamlı farklılık belirlenmemiştir. Deney grubunun transfer puanları akademik başarı ön test puanlarından yüksek çıkmış olup istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Deney grubunun transfer puanları akademik başarı son test puanlarından yüksek çıkmış olup istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Gerçekleştirilen görüşmeler sonucunda öğrencilerin argümantasyon temelli matematik öğretim yöntemine ilişkin olumlu görüşlere sahip oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal the effect of“6th grade geometric objects and volume measurement and measurement in liquids with argumentation-based mathematics learning method on students' academic achievement, self-efficacy towards mathematical process skills, knowledge transfer and discussion willingness”. The model of the research is quasi-experimental design with pretest and posttest control groups. The study group of the study consisted of two 6th grade students, one in the experimental group and the other in the control group, in the second semester of 2017-2018 academic year at a secondary school affiliated to the MEB in Yenimahalle district of Ankara province. As data collection tools in this study; 1.Mathematical process skills self-efficacy scale, 2.Geometric objects and measurement success test in volumes and liquids, 3.Geometric objects and measurement knowledge transfer test in volume and liquids, 4. Discussion questionnaire, 5.Semi-structured interview form. Among these tools, the academic achievement test, self-efficacy scale, knowledge transfer test and interview form were developed by the researcher. The application lasted 9 weeks, with an average of 5 lesson hours per week. 40 lesson hours in total are allocated for practice. In the week following the end of the application, only 3 students randomly selected from the experimental group were interviewed. In the analysis of quantitative data, independent groups t test, shapiro-wilks test and mann whitney u test were used, and content analysis method was used in the analysis of qualitative data. According to the research results; A statistically significant difference was found in favor of the experimental group between the two groups of the post-test academic achievement score averages. The post-test scores of the experimental group's willingness to discuss were higher than the pre-test scores, and a statistically significant difference was found. In terms of post-test self-efficacy mean scores, although higher average scores were obtained in the experimental group, no significant difference was found between them when compared to the control group averages. The transfer scores of the experimental group were higher than the academic achievement pretest scores, and a statistically significant difference was found. The transfer scores of the experimental group were higher than the academic achievement posttest scores, and no statistically significant difference was found. As a result of the interviews, it was observed that the students had positive opinions about the argumentation-based mathematics learning method.