Doğum eylemine hazırlık eğitimi ve danışmanlığının doğum deneyimi ve postpartum kendini değerlendirmeye etkisi
The effect of birth preparation education and counseling on birth experience and postpartum self-assessment
  1. Tez No: 657122
  2. Yazar: EBRAR IŞIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA BURCU YURTSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Gebelik dönemi ile doğum sürecinde anne-bebek sağlığı açısından daha kaliteli, verimli, etkin ve güvenli sağlık hizmeti verilmelidir. Bu çalışmanın amaçı doğum eylemine hazırlık eğitiminin doğum deneyimi ve postpartum kendini değerlendirme üzerine etkisini belirlemektir.Araştırmanın örneklemini Erzincan Refahiye aile sağlığı merkezinde kayıtlı ikinci ve üçüncü trimestırda olan 40 tane danışmanlık ve eğitim almayan gebe müdahale grubunu ve 40 tane danışmanlık ve eğitim almayan gebe kontrol grubunu oluşturacaktır ve müdahale çalışmasıdır.
Özet (Çeviri)
Pregnancy period and maternal and infant health in the process of better quality, efficient, effective and safe health care should be given.The aim of this study was to determine the effect of preparation training on birth experience and postpartum self-assessment.The sample of the study will consist of 40 counseling and non-educated pregnant intervention groups in the second and third trimester registered in the Erzincan Refahiye family health center and 40 non-trained pregnant control groups and is an intervention work.