FETÖ/PDY terör örgütü ile PKK/KCK terör örgütünün karşılaştırılması
A comparison of FETÖ/PDY terrorist organization and PKK/KCK terrorist organization
- Tez No: 657332
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKMEN TÖRELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Stratejik Araştırmalar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Soğuk Savaş'ın iki kutuplu dünyasında henüz yeni kurulmuş olan Türk demokrasisinin 27 Mayıs 1960 darbesi ile kesintiye uğradığı zeminde hazırlanan 1961 anayasası sosyal ve siyasal hakları genişletmiş; işçilerin, üniversite öğrencilerinin ve sendikal örgütlenmelerin önündeki engelleri kaldırmıştır. Bu hürriyet ortamı içerisinde, Türkiye'nin kuruluşuyla devlet ve toplum yapısında ortaya çıkan birtakım değişimler ile SSCB'nin çevre ülkeler başta olmak üzere ideolojisini yayarak enternasyonal bir devrim düşüncesi içerisinde Türkiye'deki sol örgütleri desteklemesi gibi faktörlerin de etkisiyle ülke genelinde teşkilatlanan Marksist, Leninist, Maoist terör örgütleri eylemlerine başlamıştır. 12 Eylül 1980 darbesine zemin hazırlayan eylemler, darbe ile kesintiye uğramışsa da, öncülü olan sol örgütlerin yuvasında yeşeren PKK, ülkede bu güne kadar süren, kitlesel ve büyük nitelikteki terör eylemlerinin teşkil ettiği ortamın oluşmasına sebep olmuştur. Bunun yanında, Cumhuriyet'in kuruluşu ile başlayan ve medeniyet değiştirme düşüncesine dayanan devrim sürecinin muhafazakâr Türk toplumu üzerinde oluşturduğu menfi etkilerden de istifade ederek 1960'lı yıllarda kendi gizlenmiş yapılanmasını oluşturan FETÖ terör örgütü, toplumun çeşitli kesimlerinde ve devlet kademelerinde örgütlenerek yaptığı“17/25 Aralık”,“Askeri Casusluk”,“Ergenekon”ve“Balyoz”gibi örtülü terör eylemleriyle yetinmeyerek, 15 Temmuz 2016'da askeri darbe kılıfında büyük bir terör eylemi gerçekleştirmiş, yüzlerce devlet görevlisi ve sivil vatandaşımızı askeri mühimmat ile katletmiştir. FETÖ terör örgütü de PKK gibi Türkiye'nin devlet yapısına büyük zararlar vermekte, toplumsal bölücülüğü ve İslam düşmanlığını körüklemektedir. Türkiye'nin değişen uluslararası dinamikler içerisinde bölgesinde bir güç olabilmesi için öncelikle kendi içerisindeki büyük terör yapılarını ve altyapılarını bertaraf etmesi gerekmektedir. Bu bağlamda çalışmamızda FETÖ ve PKK terör örgütleri ele alınarak iki örgüt çeşitli alanlarda mukayese edilmiş, bu suretle örgütlere karşı etkin mücadele edilebilmesine yönelik ufuk açıcı değerlendirmeler yapılmaya çalışılmıştır. Tezimize kaynak olarak basılmış eserler, örgütlerin kendi yayınları, iddianameler, FETÖ ve PKK içerisinde uzun yıllar görev almış üyelerin anlatıları kullanılmış, elde edilen bilgilerden yola çıkılarak analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the bipolar world of the Cold War, the newly established Turkish democracy was interrupted by the 27 May 1960 coup. The 1961 constitution, prepared in this atmosphere, expanded the social and political rights and removed the barriers to workers, university students, and union organizations. Under this freedom atmosphere, some changes occurred in the structure of the state and society after Turkey's establishment and with the effect of factors such as the USSR's support for leftist organizations in Turkey with an international revolutionary thought, Marxist, Leninist, and Maoist terrorist organizations were organized throughout the country and started their acts. Although the actions that prepared the ground for the 12 September 1980 coup were interrupted afterward, the PKK, which flourished in its predecessor leftist organizations' home, has caused an environment of massive and large acts of terrorism in the country that still continues today. The FETÖ terrorist organization, which established its disguised structure in the 1960s by making use of the positive effects of the revolution process on the conservative Turkish society, was not contented with veiled terrorist acts conducted by militants organized in various sections of society and on the state's levels such as“17/25 December”,“Military Espionage,”“Ergenekon”and“Balyoz”operations and carried out a significant act of terrorism in the cover of a military coup on 15 July 2016, killing hundreds of government officials and civilians with military ammunition. FETO, like PKK, gives extensive damage to Turkey's state structure and incites social separatism and Islamophobia. In the changing international dynamics, to become a force in its region, Turkey must eliminate large terrorist structures and infrastructures. In this context, FETÖ and PKK terrorist organizations were discussed and compared in various fields in this study to make stimulating evaluations for a significant struggle against these organizations. Published works, own publications of the terrorist organizations, indictments, and the narratives of members who have served in FETÖ and PKK for many years were used as references in this thesis. Analyzes were made based on the information obtained.