Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine başvuran hastaların yakınlarında anksiyete düzeyinin ölçülmesi
The measurement of state and trait anxiety of patients' relatives admitted to emergency department of Ankara Dişkapı Research and Training Hospital
- Tez No: 657359
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN DENİZ ARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Anksiyete bireysel davranışları olumsuz şekilde etkileyen yaygın bir problemdir. Bu çalışmanın amacı, Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine başvuran hasta yakınlarında (olgular) anksiyete düzeylerini belirlemektir. Yöntem: Bu çalışma, 23.10.2015-10.11.2015 tarihleri arasında acil servise başvuran, 15 dakikadan uzun süredir acil serviste bekleyen hastalar ve anket doldurmayı kabul eden olgularla yapıldı. Hastaların tanıları, acilde kalış süreleri, olguların demografik özellikleri ve Anlık-Sürekli Kaygı Ölçeği içeren bir anket formu oluşturuldu. Hastaların ağırlık derecesini objektif olarak belirlemek için Rapid Emergency Medicine Skoru kullanıldı. Olguların hastalarının ağırlık derecesini belirlemeleri için VAS kullanıldı. Bulgular: Bu çalışmaya 235 hasta ve olgu katıldı, 3 anket formu geçersiz sayıldı. Kadın olguların anlık ve sürekli anksiyete düzeyi erkeklere göre daha yüksek idi (sırasıyla p0.05). Travma ve medikal hastaların hasta yakınlarında anlık anksiyete puanları benzerdi (p=0.616). Olguların acil servise başvurusundan itibaren geçen zaman aralıkları arasında anlık anksiyete puanları açısından anlamlı fark yoktu (p=0.240). Olgulara göre hastaların ciddiyetini gösteren VAS değeri ile hastaların REM skoru arasında korelasyon yoktu (p=0.639). Doktor tarafından bilgilendirilen olguların anlık anksiyete puanları bilgilendirilmeyenlere göre daha düşük idi (p=0.026). Sonuç: Kadın cinsiyet, eğitim durumu ve özellikle doktor tarafından bilgilendirmek hasta yakınlarında anksiyete düzeyini etkileyen faktörlerdir.
Özet (Çeviri)
Objective: Anxiety is a common problem that effects individual behaviours in a negative way. The aim of this study, to evaluate anxiete level of patient's relatives(cases) with using State-Trait Anxiety Inventory that admitted to Dışkapı Yıldırım Beyazıt Research and Training Hospital Emergency Department. Material and methods: The study performed with patients waiting for over 15 minutes and cases accepting to fill in questionnaire form admitted to emergency department between 23.10.2015-10.11.2015. A questionnaire formed including diagnosis of patients, residence time in emergency department, demographic features of cases and State-Trait Anxiety Inventory. Rapid Emergency Medicine Score was used to determine severity of the patients objectively. VAS was used to determine patients' severity of the cases. Results: In this study, 235 patients and cases were included and three questionnaire form considered invalid. The state and trait anxiety score of women cases was higher than men cases (respectively p0.05). The state anxiety scores were similar cases of trauma and medical patients (p=0.616). There wasn't significant difference for state anxiety scores between the time intervals from submission of cases to emergency department (p=0.240). There wasn't correlation between VAS value that indicating severity of patient for cases and REM score of patients (p=0.639). The state anxiety scores of cases informed by doctor were lower than not informed (p=0.026). Conclusion: Female gender, educational status and especially to be informed by doctor are factors that affecting anxiety of patient's relatives.