İndirekt hiperbilirubinemi nedeniyle fototerapi alan term yenidoğanlarda intravenöz sıvı desteğinin bilirubin seviyesi üzerine etkisi
The effect of intravenous fluid supplementation on bilirubin level in term newborns receiving phototherapy due to indirect hyperbilirubinemia
  1. Tez No: 657361
  2. Yazar: UĞUR DEMİRSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSU SAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Hayatın ilk günlerinde sıklıkla karşılaşılan yenidoğan sarılığı gerekli tedavi uygulanmadığı takdirde ciddi sekellere neden olabilecek bir problemdir. Fototerapi, yenidoğan sarılığı tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak fototerapi sırasında bebek anneden ayrılmakta, gözlerin bağlanarak kapatılması ailede huzursuzluğa neden olabilmekte, beslenme problemleri ve diğer bir takım sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Çalışmamızda, dehidratasyonu olmayan term bebeklerde total bilirubin düşüş hızını artırarak fototerapi süresini azaltabileceğini düşündüğümüz intravenöz ek sıvı verilmesi yöntemini eğerlendirdik. Kontrol grubu ile karşılaştırma yaptığımız çalışma grubunda total bilirubin düşüş hızı ve fototerapi süresinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. Bundan dolayı, yenidoğan sarılığı nedeniyle fototerapi alan term bebeklere bilirubin düşüş hızını artırmak ve fototerapi süresini kısaltmak amacıyla intravenöz sıvı uygulanmasının gerekli ve etkili olmadığı kanısına vardık.
Özet (Çeviri)
Neonatal jaundice, which is frequently encountered in the first days of life, is a problem that can cause serious sequelae if the necessary treatment is not applied. Phototherapy is frequently used in the treatment of neonatal jaundice. However, during phototherapy, the baby is separated from the mother, closing the eyes by tying can cause discomfort in the family, feeding problems and other problems may arise. In our study, we evaluated the method of giving additional intravenous fluid, which we think may increased the rate of total bilirubin decline in term babies without dehydration and decrease the duration of phototherapy. There was no statistically significant difference in total bilirubin decline rate and phototherapy duration in the study group compared with the control group. Therefore, we concluded that intravenous fluid administration was not necessary and effective in order to increase the rate of bilirubin decline and shorten the phototherapy period in term infants receiving phototherapy due to neonatal jaundice.