Yerel yönetimlerin karar alma sürecinde meslek kuruluşlarının rolü: Kütahya Belediyesi örneği
The role of professional organizations in the decision making process of local governments: The case of Kutahya Municipality
  1. Tez No: 657446
  2. Yazar: BATUHAN TOPUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Refah döneminin sona ermesiyle başlayan küreselleşme, dünya üzerinde yaşanan başta ekonomik olmak üzere siyasal ve yönetsel gelişmeler, devletin varlığını ve konumunu doğrudan etkilemiştir. Merkeziyetçi, katı hiyerarşiyi benimseyen yönetim anlayışı yerini demokratik, katılımcı, şeffaf ve hesap verebilir bir yönetim anlayışına bırakmıştır. Yönetimdeki bu dönüşüm beraberinde toplumsal boyutta da önemli değişimleri yanında getirmiştir. Geleneksel demokrasinin ürünü olarak belirli aralıkta yapılan seçimler yerini, karar alma ve uygulama süreçlerinde bir paydaş olarak katılımcı olmaya bırakmıştır. Çok aktörlü yönetim olarak adlandırılan yönetişim kavramı yönetime yeni boyut kazandırarak yerele entegre edilmiştir. Demokrasinin ve yönetişimin yerelleşmesi ile birlikte yönetme olayını yerel yönetimler ve sivil topluluklar ile paylaşarak daha demokratik bir devlet yapısı ortaya koyulmaktadır. Belediyeler ve meslek kuruluşları yerel katılım ve yerel demokrasinin gerçekleştirilmesinde önemli rol oynamaktadır. Yereldeki esnaf ve sanatkarların ve onları temsil eden meslek kuruluşlarının, belediyelerin karar alma süreçlerinin içinde olması yerel katılımın sağlaması noktasında önemli paydaş olmaktadır. Bu çalışmada, Kütahya'da bulunan esnaf ve sanatkarların taleplerinin Kütahya Belediyesine iletilmesinde aracı olan Kütahya'da bulunan meslek kuruluşları ele alınarak, vatandaşa en yakın yönetsel birimler olan belediyelerin karar alma süreçlerine etkileri sonuçlarıyla birlikte ortaya koyulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Globalization, which started with the end of the welfare period, and political and administrative developments, especially economic, directly affected the existence and position of the state. The management approach, which adopts a centralist, strict hierarchy, has been replaced by a democratic, participatory, transparent and accountable management approach. This transformation in the administration brought along important changes in the social dimension. Elections held at certain intervals as the product of traditional democracy have been replaced by participatory participation as a stakeholder in decision-making and implementation processes. The concept of governance, which is called multi-actor management, has been integrated into the local by adding a new dimension to management. With the decentralization of democracy and governance, a more democratic state structure is revealed by sharing the governance event with local governments and civil societies. Municipalities and professional organizations play an important role in the realization of local participation and local democracy. The fact that local craftsmen and craftsmen and the professional organizations representing them are in the decision-making processes of municipalities is an important stakeholder in ensuring local participation. In this study, it has been tried to put forward the effects of the municipalities, which are the administrative units closest to the citizens, on the decision-making processes, by considering the professional organizations in Kütahya, which are the means of conveying the demands of the tradesmen and craftsmen in Kütahya to the Municipality of Kütahya.