İzmit kentinin dönüşüm sürecinde yaşanan toplumsal değişim ve izmitliler derneği
The transformation process of izmi̇t city social change and association of İzmit residents
- Tez No: 657497
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL DEMİRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Türkiye'de 1950'li yıllardan itibaren sanayileşmeye bağlı yaşanan yoğun göç sürecinin, yalnızca yer değiştirme hareketi olarak kalmayıp, göçü veren ve özellikle de alan mekanda toplumsal yapıyı değiştiren bir sürece dönüştüğü görülmektedir. Kentleşme, uygarlığın gelişiminde en önemli süreçlerden biridir. Bu süreç sadece nüfus birikimi değil aynı zamanda, ekonomik, sosyal ve siyasal dönüşümleri de içeren bir olgudur. Kentleşmenin hızlı yaşandığı ülkelerde, kentlere göç eden bireyler gittikleri yerlerde uyum sorunlarıyla karşılaşmakta ve bu süreci sorunsuz geçirebilmek için formel yada enformel dayanışma ağlarına başvurmaktadırlar. Bu çalışmada İzmit'te göç sonucunda yaşanan toplumsal değişimin boyutları, bu süreçte oluşan yeni dinamikler ve ilişki ağları incelenmiştir. Bu dönüşüm sırasında kurulan, İzmitliler Derneği üyeleri ile gerçekleştirilen anket uygulaması ve yüzyüze görüşmeler üzerinden, yaşanan toplumsal değişimin boyutları ortaya konmaya çalışılmıştır. Türkiye'de ilk örneği olan dernek, 1977 yılında İzmit'in büyük oranda göç alması sonucunda, İzmitliler tarafından kurulmuştur. İzmit halkı içinde yaşanan, dayanışmanın devamını sağlamak ve kentin sorunlarına çözüm bulmak amacıyla kurulan dernek, günümüze kadar varlığını sürdürmüştür. Bugün ister göçle başka illerden gelsinler ister İzmitli olsunlar, kendini İzmitli sayan herkesin üye olduğu ve İzmit'e sahip çıkmaya çalışan bir dernek konumundadır. Alışıldık hemşehri derneklerinden farklı bir üye yapısına sahip olan dernek üyeleri, kente yönelen göçün sonrasında ortaya çıkan değişimin İzmit'i ve İzmitlileri nasıl etkilediğini anlamamızda etken olmuştur.
Özet (Çeviri)
Urbanization is one of the important processes in the development of any civilization. This process is not only a piling up of population, but also an event that contains winds of change in economical, social and political views. Assimilation problems arise in countries that are rapidly urbanized and in order to avoid these problems, people seek formal and informal webs of cooperation. Since the 1950s, the migration related to the industrialization period in Turkey, is visible not only as a movement of changing locations, but also as a period that changes the social structures of both locations from where people migrate and where people migrate to. This study investigates the dimensions of the social change due to migration, new dynamics created by this process and the webs of relationships via the case of İzmitliler Derneği (Association of İzmit Residents). One of a kind in Turkey, İzmitliler Derneği was found in 1977, due to the enormous migration to the area in order to find solutions to urban problems. Maintaining its active existence to this day, this association has been converted into an organization that is open to residents and non-residents of İzmit today. A field research along with surveys and interviews has been conducted in order to display the dimensions of the social change that this city has been effected with. Quite different from the common hometown associations with its membership base, İzmitliler Derneği has been the main actor in helping us understand the effects of heavy migration and the change that comes with it, both on İzmit and the residents of İzmit.