Polietilen tereftalattan (PET) yeni aktif metilen kenetleme bileşeninin ve azo boyasının elde edilmesi
Preperation of new active methylene coupling component and its azo dye from polyethylene terephthalate (PET)
- Tez No: 657507
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH EYDURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Tez çalışmasında yeni azo boyarmaddelerin (ABM) sentezlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla sırasıyla dimetil tereftalat (DMT), p-metoksikarbonil benzhidrazid (A) ve aktif bir metilen bileşiği olan kenetlenme bileşeni metil 4-(3-metil-5-okso-4,5-dihydro-1H-pirazol-1-karbonil)benzoat (KB) sentezlenmeye çalışılmıştır. Yeni kenetlenme bileşeni KB, etil aseto asetat (EAA) ve bileşik A ile kondenzasyonundan hazırlanmaya çalışılmıştır. KB sentezi su ve 4-metilmorfolin (4MM) ortamlarında denenmiş ancak sentezlerde KB yerine C2 (Dimetil 4,4'-[hidrazin-1,2-diildi(karbonil)] dibenzoat) veya bir diğer aktif metilen bileşiği olan (Metil 4-[2-(3-oksobütanoil) hidrazinkarbonil]benzoat (C1) + C2 içeren bir karışımı elde edilmiştir. C1'in varlığı bir azo boyarmadde (BM1) sentezi gerçekleştirilerek belirlenmiştir. Tüm elde edilen bileşiklerin kimyasal yapıları spektroskopik (NMR, FTIR) teknikerler ve element analizi yöntemiyle aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the thesis, it was aimed to synthesize novel azo dyes (ABM). For this purpose, dimethyl terephthalate (DMT), p-methoxycarbonyl benzhydrazide (Compound A) and coupling component4-[(3-methyl-5-okso-4,5-dihydro-1H-pyrazol-1-yl) carbon-yl]benzo hydrazide (KB), which is active methylene compound, tried to be respectively synthesized. The novel coupling compound KB was tried to be prepared from its condensation with ethyl aceto acetate (EAA) and compound A. KB synthesis was tested in water and 4-methylmorpholine (4MM) media, but (Dimetil 4,4'-[hydrazine-1,2-diyldi(carbonyl)] dibenzoate) (C2) or C2 + (Metil 4-[(2-acetoacetylhydrazino) carbonyl] benzoate) (C1, which is another active methylene compound), mixture was obtained instead of KB in these works. The existence of C1 was determined by performing an azo dye (BM1) synthesis. The chemical structures of all the compounds obtained were defined by spectroscopic techniques (NMR, FTIR) and elemental analysis methods.