İnfografik destekli eğitimin fen bilgisi öğretmen adaylarının teknolojik pedagojik alan bilgilerine ve teknolojik yeterliliklerine etkisinin incelenmesi
Examining the impact of infographic-supported education on the technological and pedagogical subject matter knowledge and technological adequacy of prospective science teachers
- Tez No: 657576
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVCAN CANDAN HELVACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
İnfografikler bilgi görselleştirmede kullanılan içerisinde barındırdığı grafikler, çizelgeler, resimler, videolar ve diyagramlar gibi birçok ortam bileşeni barındıran ve birden çok duyuyu harekete geçiren yeni bir öğretim materyali olarak tanımlanabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, infografik destekli eğitimin fen bilgisi öğretmen adaylarının teknolojik pedagojik alan bilgilerine ve teknolojik yeterliliklerine etkisinin incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu Batı Karadeniz Bölgesi'nde bir devlet üniversitesinin eğitim fakültesinde öğrenim gören 29 öğrenci oluşturmaktadır. Karma yöntemle yürütülen çalışmanın nicel kısmında tek gruplu ön-test son-test yarı deneysel desen, nitel kısmında ise durum çalışması kullanılmıştır. Çalışmanın nicel verilerinin analizinde betimsel istatistiksel ölçüleri (frekans ve yüzdeleri), bağımsız örneklemler t-testi, tek yönlü varyans analizi ve korelasyon analizi, nitel verilerinin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda öğretmen adayları infografiklerin eğitim ortamında kullanılacak faydalı bir materyal olduğunu belirtmişler ve eğitimde infografik kullanımının öğretmen adaylarının teknolojik yeterliliklerinde ve teknolojik pedagojik alan bilgilerinde olumlu yönde artış olduğu görülmüştür. Bu bulgular ışığında program yapıcılara ve araştırmacılara yönelik önerilerde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
One might define infographics as a novel teaching material used for knowledge visualization that contains a plethora of media such as charts, tables, pictures, videos and diagrams and stimulates multiple senses. The purpose of this study is to assess the impact of education supported with infographics on the technological and pedagogical subject matter knowledge and technological adequacy of prospective science teachers. The study group consists of 29 students studying at the Faculty of Education within a state university in the Western Black Sea Region. Employing a mixed method, the study uses case studies for the qualitative aspect while making use of the semi-experimental one-group pretest-posttest design for the quantitative dimension. Content analysis was used for analyzing the qualitative data of the study whereas descriptive statistical metrics (frequencies and percentages), independents samples t-test, one-way analysis of variance, and correlation analysis were employed for the analysis of the quantitative data. At the end of the study, prospective teachers stated that infographics are useful materials to be used in the educational environment; the study reported a positive increase in the technological adequacy and technological and pedagogical subject matter knowledge of prospective teachers arising from the use of infographics. In light of these findings, the study provides suggestions for curriculum organizers and researchers.