Nöromüsküler hastalıklarda ''hızlı motor fonksiyon testi -quick motor function test-'''nin Türkçe geçerliliğinin ve güvenilirliğinin araştırılması
Investigation of turkish validity and reliability of '' the quick motor function test'' in neuromuscular diseases
  1. Tez No: 657763
  2. Yazar: SENA İMAMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE KENİŞ COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Nöromüsküler Hastalıklarda ''Hızlı Motor Fonksiyon Testi -Quick Motor Function Test-'''nin Türkçe Geçerliliğinin ve Güvenilirliğinin Araştırılması Öğrenci Adı: Sena İmamoğlu Danışman Adı: Doç. Dr. Özge Keniş Coşkun Amaç: Hızlı motor fonksiyon testi (HMFT), Prof. van der Ploeg tarafından 2011 yılında geliştirilen, Pompe hastalarında motor fonksiyonu değerlendirmek için kulanılan bir testtir. Bu testin proksimal kas grubunu etkileyen nöromuskuler hastalıklarda da kullanımının araştırılabileceği önerisinde bulunulmuştur. Bu çalışma, HMFT'nin Duchenne Müsküler Distrofi (DMD) ve SMA TipIII hastalarında geçerlilik ve güvenilirliğinin değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya DMD ve SMA TipIII tanılı 35 hasta dahil edildi. Hastaların fonksiyonelliği Northstar Ambulasyon Skalası(NSAA), Genişletilmiş Hammersmith Fonksiyonel Motor Skala(HFMSE), altı dakika yürüme testi(6DYT); kas gücü hand-held dinamometreyle değerlendirildi. HMFT çalışmanın ilk günü iki ayrı uygulayıcı; 14 gün sonra ise ilk uygulayıcı tarafından ikinci kez uygulandı. Bulgular: Çalışmaya 35 hasta dahil edildi, DMD hastalarının ortalama yaşları 9,03±3,39 (min4- max18) idi. DMD'li hastalarda HMFTnin gözlemci içi güvenilirliği ICC= 0,98 , gözlemciler arası güvenilirliği ICC= 0,98 olup mükemmeldi.
Özet (Çeviri)
Investigation of Turkish Validity and Reliability of '' The Quick Motor Function Test'' in Neuromuscular Diseases Student Name: Sena İmamoğlu Name of Supervisor: Doç. Dr. Özge Keniş Coşkun Objective: The Quick Motor Function Test (QMFT) is used to evaluate motor function in Pompe patients. The use of this test in neuromuscular diseases affecting the proximal muscle group can also be investigated. This study aims to evaluate the validity and reliability of HMFT in Duchenne Muscular Dystrophy (DMD) and SMA Type III patients. Material and methods: 35 patients diagnosed with DMD and SMA TypeIII were included in the study. Functionality of the patients Northstar Ambulation Scale (NSAA), Expanded Hammersmith Functional Motor Scale (HFMSE), 6-Minute Walking Test (6MWT); muscle strength was evaluated with a hand-held dynamometer. Two separate practitioners on the first day of QMFT study; It was applied a second time by the first practitioner 14 days later. Results: 35 patients were included in the study, the mean age of DMD patients was 9,03±3,39 (min4-max18). Intrarater reliability of HMFT in patients with DMD was ICC=0,98 and interrater reliability ICC=0,98 was excellent.