Yoğun bakımdan taburcu olan hastalarda Ottawa oturma skalası Türkçe uyarlamasının güvenilirlik ve geçerliğinin incelenmesi
Investigation of reliability and validity of the Turkish version of the Ottawa sitting scale in intensive care unit survivors
  1. Tez No: 657764
  2. Yazar: BÜŞRA AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR NAZ GÜRŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Giriş-Amaç: Yoğun bakım sürecinde uzamış immobilizasyon fonksiyon kaybı ve denge etkilenimini ortaya çıkarmaktadır. Ottawa Oturma Skalası (OOS) dengenin oturma pozisyonunda değerlendirildiği bir ölçek olup, Türkçe geçerlik ve güvenilirliği bulunmamaktadır. Çalışmamızın amacı yoğun bakımdan taburcu olan hastalarda OOS Türkçe Uyarlaması'nın güvenilirlik ve geçerliliğinin incelenmesidir. Materyal-Metot: Çalışmaya yoğun bakım taburculuk sonrası akut dönemde klinik açıdan stabil olan 81 hasta (Ortalama yaş; 65,59 ± 12,01 yıl) dâhil edildi. Ölçeğin iç tutarlılığı Cronbach alfa değeri, ölçümler ve ölçümcüler arası güvenilirliği sınıf içi korelasyon katsayısı (ICC) kullanılarak değerlendirildi. Geçerlik analizinde, faktör analizi yapıldı ve OOS total skoru ile Berg Denge Ölçeği (BDÖ) ve Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği (FBÖ) skorları arasındaki ilişki Spearman'ın rho korelasyon katsayıları kullanılarak yorumlandı. Bulgular: OOS'nin güvenilirlik analizleri sonucunda Cronbach alfa katsayısı α=0.998 ve ICC değeri 0,998 bulundu. Ölçümcüler arası ICC değeri 0,989-0,994 aralığında, ölçümler arası ICC değeri 0,998 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Introduction-Aim: Prolonged immobilization during the intensive care unit (ICU) period leads to function and balance loss. Ottawa Sitting Scale(OSS) is a scale in which balance is evaluated in the sitting position, and it does not have Turkish validity and reliability. The purpose of our study is to examine the reliability and validity of the OSS Turkish Version in ICU survivors. Materials and methods: Eighty-one patients who were clinically stable in the acute period after discharge from the ICU were included in the study. The internal consistency of the scale was evaluated using the Cronbach's α value. Intra and interraters reliability was evaluated using interclass correlation coefficient (ICC) . For validity, factor analysis was performed and the relationship between the OSS total score and Berg Balance Scale (BBS) and Functional Independence Measure(FIM) scores was interpreted using Spearman's rho correlation coefficients. Result: As a result of the reliability analysis of OSS, Cronbach α coefficient was found to be α = 0.998 and ICC value was 0.998. The inter-rater ICC was in the range of 0.989-0.994, intra-rater ICC value was calculated as 0.998. OSS total score was correlated with the BBS total score (r=0,716,p