The Kazakh Qobyz: Exploring playing techniques and its acoustic features
Kazak Qobyzı: Çalma teknikleri ve akustik özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 952367
  2. Yazar: TOKZHAN KARATAI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Kompozisyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Orta Asya müziği, modern müzikoloji ve genel akademik söylem içinde hâlâ yeterince incelenmemiş bir alan olarak kalmaktadır. Özellikle geleneksel Kazak çalgılarına ilişkin birçok soru halen açıklığa kavuşmamıştır. Kendine özgü tınısıyla tanınan Kazak telli çalgısı Qobyz, yüzyıllar boyunca çeşitli dini ve politik etkiler altında dönüşüm geçirmiştir. Ancak repertuvarı ve şamanistik geçmişi nedeniyle, hâlâ büyük ölçüde halk müziği bağlamında ele alınmaktadır. Bu tez, Qobyz'ın akustik özelliklerini çağdaş akademik müzik perspektifinden inceleyerek, çalgının icra olanaklarını ve repertuvarını geliştirmeyi amaçlamaktadır. Tüm çalma tekniklerinin araştırılması ve değerlendirilmesi yoluyla Qobyz'ın potansiyelinin genişletilmesi hedeflenmektedir. Tezin temel amacı, geleneksel ve çağdaş standart yaylı çalgı tekniklerini değerlendirerek, bunların Kazak Qobyz'ına uygulanabilirliğini ortaya koymak ve bu çalgının çağdaş akademik müzikteki potansiyel rolünü araştırmaktır. Metodoloji, uygulama temellidir ve yedi aşama içermektedir: 1) literatür taraması, 2) çalma tekniklerinin seçimi, 3) tekniklerin kategorize edilmesi, 4) uygulama sürecinin analizi, 5) değerlendirme ve karşılaştırma, 6) notasyon, 7) yorumlama ve sonuç. Ayrıca bu tez, besteciler ve icracılar için bir kılavuz işlevi görmeyi amaçlamakta olup, çalgının teorik ve pratik yönlerine dair kapsamlı bir anlayış sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Music of Central Asia remains an understudied field within modern musicology and broader academic discourse. In particular, many questions arise regarding traditional Kazakh instruments. The Qobyz—a Kazakh string instrument recognized for its distinctive timbre—has undergone centuries of transformation influenced by various religious and political contexts. Yet, due to its repertoire and shamanic background, it continues to be primarily framed within a folk music tradition. By studying the acoustic characteristics of the Qobyz through the lens of contemporary concert music, this research aims to expand the instrument's performance possibilities and repertoire by analyzing and evaluating all existing playing techniques within the context of European string instruments. The main objective is to assess traditional and contemporary string playing techniques to determine their applicability to the Qobyz and explore its potential role in contemporary art. The methodology is practice-based and includes the following seven steps: (1) literature review, (2) playing technique selection, (3) categorization of techniques, (4) analysis of the application process, (5) evaluation and comparison, (6) notation, and (7) interpretation and conclusion. Additionally, this work is intended to function as a manual for composers and performers, offering them a comprehensive understanding of the instrument's theoretical and practical aspects.