0-8 yaş çocuğu olan babaların, babalık rolünün incelenmesi: Siirt örneği
The examination of paternity roles of fathers with 0-8 years old: Siirt example
  1. Tez No: 658245
  2. Yazar: ŞEYMA UĞUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİHA FÜSUN AKDAĞ AYCİBİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma, Siirt Kurtalan ilçesinde ailesiyle birlikte yaşayan babaların, babalık rolü ile baba katılım düzeyleri arasındaki ilişkileri değerlendirmeyi hedefleyen ilişkisel tarama desenine bakarak dizayn edilmiş betimsel bir çalışmadır. Bu çalışmanın evreni, Siirt Kurtalan ilçesinde ailesi ile birlikte yaşayan 0-8 yaş arası çocuğa sahip, 306 baba oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma kapsamı içinde verileri bir araya getirip bilgi toplama aracı olarak; Baba Bilgi Formu, Baba Katılım Ölçeği ve Babalık Rolü Algı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek için ailede bulunan çocuk sayısı, babanın yaşı, babanın mesleği, anne ve babanın eğitim düzeyi, annenin mesleği, çocuğun yaşı ve cinsiyeti, ailenin aylık kazancı vb. soruların yer aldığı Baba Bilgi Formu uygulanmıştır. Araştırmanın ikinci bölümünde katılımcıların babalık rolü algılarının belirlenmesi için 25 maddelik, Babalık Rolü Algı Ölçeği (BRAÖ)i üçüncü bölümünde ise 25 maddelik Baba Katılım Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın çerçevesinde elde edilmiş olup, kazanılan veriler SPSS 24 programı yardımıyla analiz edilmiştir. Analizler sonucunda elde edilen verilere göre babaların, babalık rolü algısı ve baba katılım düzeyine etki eden değişkenler incelendiğinde babanın yaşı, eğitim düzeyi, kaç yaşında baba olduğu, sahip olunan çocuk sayısı, eşinin eğitim düzeyi, mesleği, çalışma saatleri, aylık gelir düzeyi değişkenlerinin babanın, babalık rolü algısı ve baba katılım düzeyi üzerinde etkisi olduğu bilinmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is a descriptive study designed by looking at the relational screening pattern that aims to evaluate the relationship between paternity role and father participation levels of fathers living in Siirt Kurtalan district with their family. The universe of this study is 306 fathers who have children between 0-8 years of age living with their family in Kurtalan district of Siirt. As a tool of gathering data and gathering information within the scope of the study; Father Information Form, Father Participation Scale and Paternity Role Perception Scale were used. In the first part of the study, in order to determine the demographic characteristics of the participants, the number of children in the family, the age of the father, the profession of the father, the level of education of the mother and father, the occupation of the mother, the age and gender of the child, the monthly earnings of the family, etc. Father Information Form with questions was applied. In the second part of the study, the 25-item Paternal Role Perception Scale (BRAÖ) and the 25-item Father Participation Scale were used to determine the perception of the paternity role of the participants. It was obtained within the framework of the research and the data gained were analyzed with the help of SPSS 24 program. According to the data obtained as a result of the analysis, when the variables that affect the father's perception of paternity role and father participation level are examined, the age, education level, age of father, number of children owned, education level of the spouse, occupation, working hours, monthly income level variables of the father, It is known that it has an impact on the perception of paternity role and the level of father participation.