Hipotiroidi hastalarının semptomları, beslenme özellikleri, depresyon durumları ve yaşam kalitelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of symptoms, nutritional characteristics, depression situations and life quality of hypothyroid patients
  1. Tez No: 658472
  2. Yazar: FATMA ERMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Amaç: Hipotiroidi, dünyada yaygın olarak gözlenen ve kadın nüfusunun daha yüksek prevalansa sahip olduğu kronik bir hastalıktır. Hipotiroidinin patofizyolojisinde genetik etkenler ve çevresel etkenler rol oynamaktadır. Günümüzde endüstriyel gelişim ile birlikte yaşamımıza dahil edilen toksisite maruziyetinde artış gözlenmiştir. Bu toksisite maruziyeti başta iyot eksikliği görülmeyen bölgelerde Hashimato Tiroiditi gibi otoimmun hastalıkların oluşum mekanizmalarında rol oynamaktadır. Tarım ilaçları, toksik halojen maruziyeti, yeterli vitamin ve mineral açısından beslenememe gibi çevresel faktörler en çok tiroid dokusuna zarar vermektedir. Birçok çalışmada, aşikar veya subklinik hipotiroidi hastalarının LT4 ile tedavi edilmesi ile şikayetlerinin yeterli düzeyde azalmadığı gözlenmiştir. Biyokimyasal parametreleri düzenlemek ile hastaların altta yatan hipotiroidisinin tedavi edildiği tartışmalıdır. Çoğu hipotiroidi hastalarında depresyon ve yaşam kalitesinde bozulma görülmektedir. Hipotiroidi hastaları birçok semptom ile farklı branşlara yönlendirilmektedir. Oysaki altta yatan hipotiroidi tablosu bu semptomlara neden olabilmektedir. Çalışmamızın amacı, aşikar ya da subklinik tanısı almış hipotiroid hastalarının yaşam kalitesi, duygu-durum bozuklukları, beslenme alışkanlıkları, toksisite maruziyetleri ve klinik değerlendirme açısından sağlıklı bireylerle arasındaki farkı analiz etmektir. Hipotiroidi hastalarına bütünsel bakış açısı ile tedavi yaklaşımının önemine değinmektir. Gereç ve Yöntem: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Poliklinikleri'ne 15.03.2020-15.06.2020 tarihleri arasında müracaat eden toplam 287 kişiden, aşikar hipotiroidi tanısı almış 74 kişi, subklinik hipotiroidi tanısı almış 115 kişi ve sağlıklı grup 98 kişi olmak üzere 3 ayrı grup incelendi. Sosyodemografik verileri, beslenme özellikleri, uyku-stres-egzersiz soruları, antropometrik ölçüm verileri, Billewicz İndeksi, MSQ/Toksisite Anketi, WHOQOL-BREF-TR Anketi, Beck Depresyon Envanteri yüzyüze görüşme esnasında katılımcılara anketi uygulayan kişi tarafından sorular yöneltilerek cevaplandırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Hypothyroidism is a common chronic disease with a higher prevalence in the female population. Genetic factors and environmental factors play a role in the pathophysiology of hypothyroidism. Today, an increase has been observed in the exposure to toxicity, which is included in our lives with industrial development. This toxicity exposure plays a role in the formation mechanisms of autoimmune diseases such as Hashimato Thyroiditis, especially in regions where iodine deficiency is not observed. Environmental factors such as pesticides, toxic halogen exposure, inadequate nutrition in terms of sufficient vitamins and minerals mostly damage the thyroid tissue. In many studies, it was observed that treatment of overt or subclinical hypothyroidism patients with LT4 did not decrease their complaints sufficiently. It is controversial that the underlying hypothyroidism of the patients is treated by adjusting the biochemical parameters. Depression and impaired quality of life are observed in most patients with hypothyroidism. Hypothyroid patients are directed to different branches with many symptoms. However, the underlying hypothyroidism picture can cause these symptoms. The aim of our study is to analyze the difference between hypothyroid patients with overt or subclinical diagnoses and healthy individuals in terms of quality of life, mood disorders, dietary habits, exposure to toxicity and clinical evaluation. To touch upon the importance of a holistic approach to treatment for patients with hypothyroidism. Materials and Methods: Out of 287 people who applied to Ankara Training and Research Hospital Family Medicine Outpatient Clinics between 15.03.2020-15.06.2020, 74 individuals diagnosed with overt hypothyroidism, 115 individuals diagnosed with subclinical hypothyroidism and 98 healthy group separate group was examined. Sociodemographic data, nutritional characteristics, sleep-stress-exercise questions, anthropometric measurement data, Billewicz Index, MSQ / Toxicity Questionnaire, WHOQOL-BREF-TR Questionnaire, Beck Depression Inventory were answered by the person applying the questionnaire during the face-to-face interview.