Penil fraktürde dekspentanol uygulaması deneysel hayvan modeli
Peni̇l fraktürde dekspentanol uygulamasi deneysel hayvan modeli̇
  1. Tez No: 658483
  2. Yazar: VELİ MERT YAZAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. ÖMER GÖKHAN DOLUOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Giriş ve amaç: Penil fraktür penise künt travma sonucu meydana gelen acil bir durumdur. En sık cinsel travmalardan sonra veya mastürbasyon esnasında meydana gelmektedir. Tanısı genellikle anamnez ve fizik muayene ile konulur ve tedavisi cerrahidir. Ameliyat sonrası fibrozise bağlı erektil disfonksiyon oluşabilir. Yara iyileşmesi sonrası hasarlı alana gelen nötrofil, monosit gibi hücreler ortaya serbest oksijen radikalleri çıkarmaktadır. Dekspentanol, inflamasyonda meydana gelen süperoksit radikallerine karşı koruyucu etkiye sahiptir. Bu etkisi ile dokularda anti-inflamatuar etkisi vardır. Çalışmamızda dekspentanolün penil fraktür sonrası fibrozisi azaltıp azaltmadığı araştırılmıştır. Gereç ve Yöntemler: Kırk dört adet rat 5 gruba ayrıldı. Kontrol grubuna (Grup A) herhangi bir işlem uygulanmadı. Diğer ratlara, penil fraktür modeli oluşturulduktan sonra, B grubu sekonder iyileşmeye bırakıldı. C grubuna primer sütürasyon yapıldı. D grubundaki ratlara primer sütürasyon sonrasında 2 hafta boyunca her gün lokal enjeksiyonla (intralezyonel) 50mg dekspentanol uygulandı. E grubuna ise 2 hafta boyunca her gün intraperitoneal 500mg dekspentanol enjeksiyonu yapıldı. Altı hafta sonra sakrifiye edilen ratlara penektomi yapıldı. Kesitler Hematoksilen-eosin ve Masson-trikrom ile boyanarak fibrozis ve inflamasyon açısından karşılaştırıldı. Fibrozis“yok/hafif/orta/yüksek”olmak üzere 4 kademede, inflamasyon ise var/yok şeklinde değerlendirildi. Bulgular: Sistemik dekspentanol verilen 10 adet ratın 2'sinde (%20) fibrozis izlenmedi. Sekonder iyileşmeye bırakılan ratların 9'unda (%90) fibrozis izlendi. Bu ratların 5'inde düşük, 3'ünde orta, 1'inde yüksek düzeyde fibrozis izlendi. Primer sütürasyon yapılan grupta ratların hepsinde fibrozis izlendi. Bu ratların 6'sında (%66.7) düşük düzeyde, 2'sinde (%22.2) orta düzeyde, 1'inde (%11.1) yüksek düzeyde fibrozis izlendi. Lokal dekspentanol verilen gruptaki tüm ratlarda fibrozis izlendi. Bu ratların 6'sında (%60) düşük düzeyde, 1'inde (%10) orta düzeyde, 3'ünde (%30) yüksek düzeyde fibrozis izlendi. Sistemik dekspentanol verilen grupta (Grup E) diğer gruplara göre fibrozis anlamlı derecede düşük saptandı (p=0.001). Gruplar inflamasyon açısından değerlendirildiğinde E grubunda sayı olarak daha az inflamasyon görülmesine rağmen istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0.05). Sonuç: Penil fraktürde sistemik dekspentanol uygulaması, sekonder iyileşmeye veya lokal dekspentanol uygulamasına göre daha fazla iyileşme sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Penile fracture is an emergency situation caused by blunt trauma to the penis. It happens most often during sexual intercourse or masturbation. It is generally diagnosed with physical examination and patients' history. Treatment of penile fracture is surgery. After surgery, penile fracture may cause erectile dysfunction due to fibrosis in the long term. During wound healing process, cells such as neutrophils and monocytes that come to the damaged area cause free oxygen radicals. Dexpentanol has protective effect against superoxide radicals caused by inflammation. With this protective effect, dexpentanol has an anti-inflammatory effect in vivo. In our study, we investigated whether dexpentanol reduces inflammation after penile fracture. Materials and Methods: Forty-four rats were divided into 5 groups. Rats at Group A were control group. After creation of penile fracture in the rest of rats, Group B was left for secondary recovery. Group C was primarily sutured. Group D was primarily sutured and injected 50mg of dexpentanol locally (intralesionally) everyday for 2 weeks. Group E was injected 500mg of dexpentanol intraperitoneally every day for 2 weeks. Six weeks later all rats were sacrified and penectomy procedure was performed. Sections were stained with haematoxylin-eosine and masson-trichrome and then compared for fibrosis and inflammation. Fibrosis was evaluated in 4 degrees as "none/ low/moderate and high fibrosis. Inflammation was evaluated as negative or positive. Results: At the Group E fibrosis was observed in 2 of 10 (20%) rats given systemic dexpentanol. Fibrosis was observed in 9 of the rats (90%) in the group that were left to secondary healing. 5 of these rats had low, 3 of them had moderate, 1 of them had high levels of fibrosis. Fibrosis was observed in all of the rats at primarily sutured group. 6 of the rats in Group C (66.7%) had low level of fibrosis, 2 of rats (22.2%) had moderate, and 1 rat (11.1%) had high level of fibrosis. Fibrosis was observed in all rats in the group given local dexpentanol. Six of these rats (60%) had low levels of fibrosis, 1 (10%) had moderate and three (30%) had high levels of fibrosis. Compared to other groups fibrosis was less in the systemic dexpentanol group (Group E) (p = 0.001). When results were evaluated in terms of inflammation, although there was less inflammation quantitatively in the E group, there was no statistically significant difference (p> 0.05). Conclusion: Administration of systemic dexpentanol after penile fracture induces more recovery than secondary healing or local dexpenthanol administration.