Üretral hipermobilitenin değerlendirilmesinde q tip test ile translabial ultrasonografide posterior vezikoüretral açı ölçümünün karşılaştırılması
Comparison of q tip test and posterior vesicourethral anglemeasurement with translabial ultrasonography in evaluation of urethralhypermobility
- Tez No: 658710
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİKE DOĞANAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, üretral hipermobiliteyi değerlendirmede hastalara Q tip test ve translabial ultrasonografide posterior vezikoüretral açı (beta açısı) ölçümü yaparak her iki yöntemin tanı koymadaki başarısını karşılaştırmak, daha non-invaziv, kolay uygulanabilir bir yöntem olan translabial ultrasonografinin kullanılabilirliğini ortaya koymak ve her iki yöntemi hasta memnuniyeti açısından kıyaslamaktır. Materyal ve Metod: Prospektif kohort olarak planladığımız çalışmamıza 65 stres üriner inkontinanslı hasta ve idrar kaçırma şikâyeti olmayan 65 kontinan hasta olmak üzere toplam 130 hasta dâhil edilmiştir. Hastaların demografik verileri kaydedilmiş; urge inkontinans/ aşırı aktif mesane/ mikst inkontinans tanısı alanlar, daha önce pelvik organ prolapsus cerrahisi geçirenler, BMI'si 35'in üstünde olanlar, komorbid hastalık öyküsü olanlar, persiste üriner inkontinansı olanlar, gebelik ve malignite tespit edilen hastalar çalışma dışı bırakılmıştır. Her iki gruba da mesane 200 cc dolu iken istirahat ve ıkınma sırasında Q tip test ve translabial ultrasonografi ile posterior vezikoüretral açı ölçümü yapılmış, veriler kaydedilmiştir. Ayrıca hasta memnuniyetini belirlemek için hastaların vizüel analog skala ile ağrı düzeyleri sorgulanarak değerler kayıt altına alınmıştır. İstatistiksel analizler için SPSS 22.0 (Statistical Package For Social Sciences) programı kullanılmıştır. Bulgular: Hasta ve kontrol grubunun demografik verileri kıyaslandığında her iki grup arasında sadece yaş bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edildi (p= 0,003). Üretral hipermobilite tanısı koymada cut-off değerler Q tip test için 30°, ıkınma sırasında ultrasonografide ölçülen posterior vezikoüretral açı için 120° alındığında; hasta grubunda 54 kişide (%83) Q tip testin, 58 kişide (%89,2) ultrasonografinin pozitif olduğu görüldü. Kontrol grubunda ise 10 kişide (%15,4) Q tip test, 14 kişide (%21,5) ultrasonografinin pozitif olduğu tespit edildi. Her iki grupta Q tip test, istirahat ve ıkınma sırasındaki ultrasonografik ölçüm değerlerinin hepsinde istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (p< 0,001). Ayrıca Q tip testin viii %83,08 sensitivite ile, ultrasonografinin %89,23 sensitivite ile stres üriner inkontinansı saptayabildiği gösterildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to compare the diagnostic value and patient contentment of posterior vesicourethral angle (beta angle) measurement with translabial ultrasonography, which is less invazive and easier to apply, and Q tip test. Materials and Methods: In this prospectıve cohort study, 130 patients in sum; 65 patients who is diagnosed with stress urinary incontinence and 65 patients who don't have any incontinence complaints were included. Demographic data of the patients were recorded. Patients who were pregnant or has malignancy, comorbidity, urge incontinence/ overactive bladder, mix incontinence diagnosis, or prior pelvic organ prolapse surgery history, or persistant urinary incontinence history were excluded from this study. Q tip test and posterior vesicourethral angle measurement with translabial ultrasonography, at resting and at valsalva, was performed to both groups, when the bladder was 200cc full, and the results were recorded. In addition, to determine the patients contentment, visual analogue scale was performed to each patient and the results were recorded. SPSS 22.0( Statistical Package for Social Sciences) was used for statistical analysis. Results: It is determined that, the only statistically significant difference in the demographic data between two groups were in terms of mean age (p=0.003). When the diagnostic cut off value for urethral hypermobility was taken as 30o in the Q tip test and as 120o in the posterior vesicourethral angle measurement at valsalva with translabial ultrasonography, Q tip test was positive in 54 patients (%83) and ultrasonography was positive in 58 patients (%89,2) included in the incontinence group. In the control group, Q tip test was determined as positive in 10 patients (%15,4), whereas ultrasonography was determined positive in 14 patients (%21,5).