Kurumsal yönetim endeksindeki şirketler ile BİST 100 endeksinde bulunan şirketlerin, sahiplik yapısının sermaye yapısı kararlarına etkisi
The effect of ownership structure of corporate governance index and companies including BIST 100 index on capital structure decisions
- Tez No: 658746
- Danışmanlar: PROF. DR. FAMİL ŞAMİLOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Sahiplik yapısı, firmalar üzerinde oldukça etkili bir olgudur. Ekonomideki ve firmalarda ki değişim çeşitli sahiplik yapılarını ortaya çıkarmış ve firmalar üzerinde farklı sonuçlar meydana getirmiştir. Aynı zamanda firmaların sermaye yapısı ile ilişkili olan sahiplik yapısındaki değişim firma özelinde sermaye yapılarını da etkilemektedir. Firma performansını etkileyen birbiri ile bağlantılı bu iki kavram birçok araştırmacı tarafından incelenmiş ve firmaların optimal sermaye yapılarını oluşturmaları üzerine tahminlerde bulunulmuştur. Buradan yola çıkarak firmaların sahiplik yapısının sermaye yapısına olan etkilerini incelemek adına gerçekleştirilen bu çalışmada, Kurumsal Yönetim Endeksi ve BİST 100 Endeksi'nde bulunan firmaların 2009-2018 dönem verileri panel veri analizi yöntemiyle incelenmiştir. Analiz sonuçlarına bakıldığında, Kurumsal Yönetim Endeksi'nde yer alan firmaların finansal kaldıraç oranı, en büyük ortağın sermaye payından olumsuz yönde, en büyü 2. ortağın sermaye payı ve en büyük 3. ortağın sermaye payıdan olumlu yönde etkilenmektedir. Aynı zamanda şirket büyüme oranı ile anlamlı ve pozitif bir ilişki içindedir. BİST 100 Endeksi'ndeki firmalarda ise finansal kaldıraç oranı ile en büyük 2. ortağın sermaye payının, şirket büyüklüğünün ve varlıklaırn yapısının anlamlı ve olumlu bir ilişki içinde olduğu görülmektedir. Diğer yandan finansal kaldıraç oranı aktif kârlılık ve şirket büyüme oranından negatif yönde etkilenmektedir.
Özet (Çeviri)
Ownership structure is a very effective phenomenon on companies. The change in the economy and companies has revealed various ownership structures and has produced different results on companies. At the same time, the change in the ownership structure associated with the capital structure of firms also affects the capital structures in particular. These two interconnected concepts that affect firm performance have been studied by many researchers and predictions have been made on how firms form optimal capital structures. Based on this, in this study carried out to examine the effects of the ownership structure of the companies on the capital structure, 2009-2018 period data of the companies in the Corporate Governance Index and BIST 100 Index were analyzed by panel data analysis method. Looking at the results of the analysis, the financial leverage ratio of the companies included in the Corporate Governance Index is negatively affected by the capital share of the largest partner, but the size of the financial leverage ratio is seen as positive with the size and growth rate of the companies. In firms in the BIST 100 Index, it is seen that the financial leverage ratio and the capital share of the foreign partner are in a positive relationship. To summarize, different ownership and capital structures can positively affect firms.