Sepsisli çocuklarda serum interselüler adezyon molekülü-1 düzeyleri
Serum intercellular adhesion molelcule-1 levels in children with sepsis
- Tez No: 658858
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ELEVLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Sepsis tanı ve tedavisinde yıllar içinde önemli gelişmeler sağlanmasına karşın önemli bir mortalite nedeni olmaya devam etmektedir. Sepsisin tanısı erken konulduğunda mortalite ve morbidite azalmaktadır. Enflamasyonun erken evresinde önemli immünolojik parametrelerden biri olan interselüler adhezyon molekülü-1 (ICAM-1) sepsisin erken tanısında önemli bir belirleyici olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada 80 sepsisli hastada serum ICAM-1 düzeyleri ELISA yöntemiyle ölçülerek aynı yaş grubunda 20 sağlıklı çocuk ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Over the years, diagnosis and treatment of sepsis have undergone significant developments; however, it continues to be an important cause of mortality. Early diagnosis of sepsis reduces mortality and morbidity. Intercellular adhesion molecule-1 (ICAM-1), one of the important immunological markers during the early phases of inflammation, is beginning to be used for early diagnosis of sepsis. In this study the level of ICAM-1 in the blood of 80 children with sepsis was determined by ELISA method and compared with an age-matched group of 20 healthy children.