Algılanan yetenek yönetiminin işten ayrılma niyetine etkisinde duygusal bağlılığın rolü: Sağlık sektöründe bir inceleme
The role of affective commitment in the relationship between perceived talent management and turnover intention: A study in the healtcare field
  1. Tez No: 658984
  2. Yazar: ZEHRA YENİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE SEZİCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Günümüzde rekabetin artması ve yetenekli işgörenlerin kıt olmasından dolayı, örgütlerin birinci önceliği yetenekli işgörenleri bulmak ve örgütsel bağlılıklarını artırarak elde tutmaktır. Çünkü sürdürülebilir rekabet avantajı, örgütlerdeki yetenekli insan kaynağının örgütsel bağlılık düzeyinin yüksek, işten ayrılma niyetlerinin düşük olması ile elde edilebilir. Literatür incelendiğinde bu konuya ilişkin yeterince araştırmanın yapılmadığı, varolan çalışmaların da yetenek yönetiminin farklı yönlerine odaklandığı tesbit edilmiştir. Bu nedenle tezin temel amacı, sosyal mübadele teorisi ve örgütsel destek teorisi temelinde, algılanan yetenek yönetiminin işten ayrılma niyetine etkisinde duygusal bağlılığın rolünü tespit etmektir. Araştırma hipotezlerini test etmek amacıyla, yetenek yönetimi uyguladığı bilinen özel bir sağlık grubunun doktor işgörenleri arasından, anket yöntemi kullanılarak 281 veri toplanmıştır. Yapılan analizler sonucunda algılanan yetenek yönetiminin işten ayrılma niyetini negatif yönde ve anlamlı olarak etkilediği tespit edilmiştir. Ayrıca, duygusal bağlılığın algılanan yetenek yönetimi ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkiye aracılık ettiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, due to the increasing competition and the scarcity of talented employees, finding talented people and retaining them in the organization by increasing their commitment has become a top priority of organizations. This is important because sustainable competitive advantage may be gained through the talented employees having high levels of organizational commitment and low levels of turnover intention. Yet, a review of the literature reveals a limited number of studies conducted on talent management. Furthermore, the existing research focuses on different aspects of this topic. Therefore, based on the social exchange theory and organizational support theory, this thesis sought to determine the role of affective commitment in the relationship between perceived talent management and turnover intention. In testing the study hypotheses, the data was collected through survey method from 281 doctors who works in a private health group applying talent management. The results demonstrated that perceived talent management negatively influenced turnover intention. The findings also showed that the negative relationship between the two contructs was mediated by affective commitment.