Üniversite gençliğinin din ve değerler eğitimi açısından sosyal medya deneyimi (Bursa Uludağ Üniversitesi örneği)
Social media experience of university youth in terms of religion and values education (Bursa Uludag University sample)
  1. Tez No: 685998
  2. Yazar: BERRİN SARITUNÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ŞANVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 392
Özet
Günümüzde kitleleri etkileyen en önemli güç olarak görülen sosyal medya, yaşamımızın en önemli parçalarından biri olarak görülmektedir. Her kesimden insanların elinde olan akıllı telefonlar ile kimileri sosyalleşmekte, kimileri eski eş, dost, arkadaşlarını bulmakta, kimileri hayranı olduğu kişileri takip etmektedir. Her yaş grubunun sosyal medyayı kulalnma amacı farklı olmasına rağmen, her yaş grubuna bir şekilde etki eden sosyal medya gençlere de nüfuz etmektedir. Gençler bu mecralardan bazı bilgileri edinmekte, bazı değer algıları da buradaki paylaşımlardan etkilenmektedir. Değerler eğitimi dini yapının temel yapıtaşlarından biridir. Bu hususta kazandırılacak değerler eğitimi dini konularda da temel yaklaşımlarda etkili olacaktır. Öyle ki gençlerde değerler eğitimi, dini hayatı da etkileyen bir sistem ön görür. Araştırma; kavramsal, teorik değerlendirme ve alan araştırması olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde sosyal medya, değerler ve gençlik kavramları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ise sosyal medya kullanımı ile gençlerin değerlere bakışı ele alınmıştır. Bu araştırma nitel araştırma yöntemine sahiptir. Bu çalışmada elde edilen veriler yarı yapılandırılmış görüşme yöntemiyle elde edilmiştir. Bunun için konuyla ilgili görüşme formu hazırlanmıştır. Bu kapsamda Bursa Uludağ Üniversitesinde öğrenim gören 96 öğrenci ile görüşülmüştür. Bu bağlamda üniversite öğrencilerinin din ve değerlere bakışında sosyal medyanın etkisi olmuş mudur? Üniversite öğrencileri sosyal medyadaki dini paylaşımlara nasıl bakmaktadır? sorusu incelenerek tespit edilmeye çalışılmıştır. Sonuçlara göre; sosyal medyanın gençlerin din ve değerlere bakış konusunda olumlu etkileri de olmakla birlikte olumsuz birçok tesiri de bulunmaktadır. Bu olumsuz etkileri giderebilmek için ailelere, eğitimcilere, medya sektöründe çalışanlara, Diyanet'e ve ilgili bakanlıklara büyük rol düştüğü söylenebilir. Bahsedilen kurum ve kuruluşların birlik olup çalışmaları genç nüfusu çok olan ülkemizin geleceğe dair politikalarını planlayabilmesi açısından stratejik bir önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Social media, which is seen as the most important power affecting the masses today, is seen as one of the most important parts of our lives. Some people socialize with smartphones in the hands of people from all walks of life, some find old friends, some follow people they admire. Although the purpose of using social media for each age group is different, social media, which affects each age group in some way, also penetrates the youth. Young people get some information from these channels, and some of their value perceptions are also affected by the shares here. Values education is one of the basic building blocks of religious structure. The values education to be gained in this regard will also be effective in basic approaches to religious issues. So much so that values education for young people foresees a system that also affects religious life. In the first part, the concepts of social media, values and youth are emphasized. In the second part, the use of social media and the young people's view of values are discussed. This research has a qualitative research method. The data obtained in this study were obtained by semi-structured interview method. For this purpose, an interview form has been prepared on the subject. In this context, 96 students studying at Bursa Uludağ University were interviewed. In this context, has social media had an effect on university students' view of religion and values? How do university students view religious posts on social media? These questions were examined and tried to be determined. According to the results; Although social media has positive effects on young people's view of religion and values, it also has many negative effects. Families, educators, those working in the media sector, the Diyanet and relevant ministries play a major role in eliminating these negative effects. The cooperation of the mentioned institutions and organizations have strategic importance in terms of planning the future policies of our country, which has a large young population