A simulation study of terahertz quantum well photodetector at 3 THz
3 THz'de terahertz kuantum kuyusu fotodetektörünün simülasyon çalişmasi
- Tez No: 659027
- Danışmanlar: Prof. Dr. YÜKSEL ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Katıhal Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Son birkaç on yılda, bilim adamları, spektrumun THz kısmını kullanmak için hızla yeni teknikler geliştiriyorlar ve THz Quantum Cascade Laser gibi hızlı ve güvenilir THz kaynaklarının geliştirilmesiyle, hızlı ve güvenilir THz dedektörleri geliştirme ihtiyacı açık ve acil hale geldi ve THz QWP bu boşluğu doldurmak için en iyi adaylardan biridir. Bu tez, yaklaşık 3,1 THz'lik tepe frekansı işlemine sahip yeni bir THz kuantum kuyusu fotodedektörünü bildirir ve daha önce yayınlanmış olanların çoğaltılmasıyla test edilmiş gelişmiş bir MATLAB simülasyonları kullanılarak cihazın potansiyel profili, soğurma katsayısı ve karanlık akımı için bir simülasyon çalışması sunar. literatürde sonuçlanır.
Özet (Çeviri)
In the last few decades, scientists have been rapidly developing new techniques to exploit the THz part of the spectrum, and with the development of fast and reliable THz sources like THz Quantum Cascade Laser, the need to develop fast and reliable THz detectors became obvious and urgent, and the THz QWP is one of the best candidates to fill this gap. This thesis reports a new THz quantum well photodetector with a peak frequency operation of about 3.1 THz and presents a simulation study for the potential profile, the absorption coefficient and the dark current of the device using a developed MATLAB simulations that have been tested by replicating previously published results in the literature.