Çocuklardaki akıcı konuşma bozukluğu ile anksiyete bozukluğu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between fluid speaking disorder and anxiety disorder in children
- Tez No: 659111
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ITIR TARI CÖMERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırma, akıcı konuşma bozukluğu (kekemelik) olan çocukların, yaşadıkları sosyal, duygusal, iletişimsel zorlukları ile anksiyete bozukluğu arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya konu olan çocuklar, 6-16 yaş aralığında olup, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi, Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'na başvuran vakalar arasından seçilmiştir. Toplam 110 kekeme çocuk üzerinde gerçekleştirilmiş olan bu araştırmada; çocuklara, yaş, cinsiyet, okuduğu sınıf, yaşadığı yer v.b. ile ilgili yanıtları alabilmek için geliştirilmiş Kişisel Bilgi Formu, sosyal fobi düzeylerini ölçebilmek amacıyla Çocuk ve Ergenler İçin Sosyal Fobi Ölçeği, sosyal anksiyete düzeylerini ölçebilmek amacıyla Çocuklar İçin Sosyal Anksiyete Ölçeği ve kaygı bozukluğu düzeylerini ölçebilmek amacıyla Çocukluk Çağı Kaygı Bozuklukları Özbildirim Ölçeği uygulanmıştır. Ölçeklerde elde edilen verilerin analizinde, SPSS istatistik programı kullanılmıştır. Araştırmanın amaçlarına uygun olarak toplanan verilere uygulanan istatistiksel analizlere yer verilmiştir. İlk olarak katılımcıların sosyodemografik özelliklerine ilişkin frekans dağılımları ve yüzdelikleri verilmiştir. İkinci olarak katılımcıların sosyodemografik özelliklerine göre ölçeklerden aldıkları ortalama puanların karşılaştırıldığı normal dağılım gösteren puanlar için bağımsız örneklem t testi; normal dağılım göstermeyen puanlar için bağımsız örneklem Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis testi bulguları verilmiştir. Üçüncü olarak katılımcıların ölçeklerden aldıkları puanlar arasındaki Pearson korelasyon analizi bulguları verilmiştir. Bu araştırmada yapılan analizler sonucunda; akıcı konuşma bozukluğu olan çocukların anksiyete bozukluğunun, babaların öğrenim düzeyleri ile anlamlı bir ilişki içerdiği bulgusuna ulaşılmıştır. Ayrıca, ailenin sosyoekonomik durumu ile yaygın anksiyete bozukluğu ve okul korkusu arasında anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Çocuğun yaşı ile sosyal anksiyete ve ayrılık kaygısı arasında anlamlı ilişki belirlenmiştir. Okul başarısı ile sosyal anksiyete ve okul korkusu arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between the anxiety disorder and social, emotional, communicative difficulties of children with fluent speech disorder (stuttering). The children included in the study were between the ages of 6-16 and were selected among the cases who applied to the Department of Child Mental Health and Diseases, Istanbul Medical Faculty, Istanbul University. In this study which was conducted on 110 stuttering children; Personal Information Form is given which includes age, gender, class, place of residence, etc., Social Phobia Scale for Children and Adolescents is applied to measure social phobia levels, Social Anxiety Scale for Children to measure social anxiety levels, and Childhood Anxiety Disorders Self-Feedback Scale to measure anxiety levels. SPSS statistical program was used to analyze the data obtained from the scales. The statistical analyzes applied to the data collected in accordance with the objectives of the study were included. Firstly, the frequency distributions and percentages regarding the sociodemographic characteristics of the participants were given. Secondly, independent samples t-test was used for the normally distributed scores in which the mean scores of the participants were compared according to sociodemographic characteristics; independent samples Mann Whitney U test and Kruskal Wallis test results were given for non-normal distribution scores. Thirdly, Pearson correlation analysis findings between the scores of the participants were given. As a result of the analysis in this research; It was found that anxiety disorder of children with fluent speech disorder had a significant relationship with fathers' education level. In addition, a significant relationship was found between the socioeconomic status of the family and generalized anxiety disorder and school fear. A significant relationship was determined between the age of the child and social anxiety and separation anxiety. A significant relationship was found between school success and social anxiety and school fear.