Vergi kaçakçılığını önlemeye yönelik Türkiye'de uygulanan tedbirlerin incelenmesi ve değerlendirilmesi
Examination and assessment of measures taken in Turkey to prevent tax evation
- Tez No: 659176
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVDET YİĞİT ÖZBEK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Maliye, Law, Public Administration, Finance
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 106
Özet
Vergi, devletlerin varlığını devam ettirebilmesi, ülkede yaşayan bireylerin yararlanacakları kamu hizmetlerinin kalitesinin artırılması ve kamu harcamalarının finansmanının sağlanmasındaki en önemli unsurdur. Adaletli bir vergi politikası ile kişi ve kurumların vergi ile ilgili ödevlerini doğru, zamanında, eksiksiz ve bilinçli bir şekilde yerine getirmeleri sağlandığında maksimum vergi hâsılatına ulaşmak mümkün olabilecektir. Adaletsiz, genele yayılmayan, mükellef haklarının gözetilmediği, gönüllü uyumun sağlanmadığı bir idari yapı içerisinde mükellefler vergiden kaçınma veya vergi kaçırma yollarına sapmaktadır. Dolayısıyla vergi kaçakçılığı ile mücadelede uygulanan yöntemlerin ve vergi denetimlerinin, vergi sistemi içerisinde etkin bir şekilde düzenlenmesi önem kazanmaktadır. Bu bağlamda etkin bir vergi idaresinin oluşturulması ve vergi kaçakçılığının caydırıcı hale getirilmesi hususunda kanun koyucuya birtakım görevler düşmektedir. Yapılan bu çalışma ile vergi kaçakçılığı sorununa değinilerek vergi kaçakçılığıyla mücadele kapsamında hem kanun koyucunun hem de vergi idaresinin aldığı önlemlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Aynı zamanda Türkiye ile bazı Avrupa ülkelerinin vergi kaçakçılığına karşı verdikleri mücadeleye yönelik uygulama farklılıkları ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tax is the most important factor ability of states to survive, improving the quality of public services that individuals in the country will benefit from and in financing their expenses. With a fair tax policy, it will be possible to reach the maximum tax revenue when individuals and institutions are able to fulfill their tax-related duties correctly, timely, completely and consciously. Taxpayers deviate from tax avoidance or tax evasion within an administrative structure that is unfair, does not spread to general, taxpayer rights are not respected, voluntary compliance is not provided. Therefore, it is important that the methods and tax audit in the fight against tax evasion are arranged effectively within the tax system. In the context, the lawmaker have a duty to establish an effective tax administration and to make tax evasion a deterrent. With this study, it was aimed to evaluate the measures that both the lawmaker and the tax administration take within the scope of the fight against tax evasion by addressing the tax evasion problem. At the same time applications for differences in their fight against tax evasion by some Europe countries, Turkey has tried to reveal.