Geleneksel ile çağdaş arasında kalmış bir kurum: Darü'l-fünûn
An institution between traditional and contemporary: Darü'l-fünûn
  1. Tez No: 659379
  2. Yazar: İLYAS KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAHRİ ÖZTEKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk İnkılap Tarihi, Education and Training, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Osmanlı Devleti'nde Tanzimat Dönemi ile eğitimde başlayan modernleşme hareketleriyle birlikte askeri eğitim veren okulların dışında sivil eğitim kurumları da açılmaya başlamıştır. Özellikle yükseköğretim alanında medreselerin işlev kaybetmesi, eğitimde yeni arayışlara neden olmuştu. Devrin şartları gereği Fransa ile yakınlaşan Osmanlı devlet adamları, Fransa'daki eğitim sistemini Osmanlı eğitim sistemine uyarlamaya çalışmışlardı. Bunun sonucunda medreseler dışında yükseköğretim alanında eğitim verecek olan Darü'l-fünun fikrinin oluşmasına zemin hazırlamıştı. Türkiye'deki modern üniversitelerin temeli sayılan Darü'l-fünunun 1863 yılında başlayan serüveni, 1900 yılına kadar devam etmiş. Bu süreç içerisinde üç defa açılıp kapanmıştı. Bu tarihten sonra devrin siyasi şartlarına göre şekillenen Darü'l-fünun, Cumhuriyet Dönemi'ne kadar intikal etmişti. Araştırmamızda Osmanlı'dan Türkiye Cumhuriyeti'ne Darü'l-fünunun modernleşme serüveni ele alınmış, Atatürk devrimleri sırasında Darü'l-fünunun nasıl bir bakış açısına sahip olduğu ve devrimlere olan katkısı ele alınarak İstanbul Üniversitesinin temel oluşum noktası çözümlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Apart from the schools providing military education, the modernization movements that started in education with the Tanzimat period in the Ottoman State started to open civilian educational institutions. Especially in the field of higher education, the loss of function of the madrasas caused new searches. Ottoman statesmen who converged with France in accordance with the conditions of the period tried to adapt the education system in France to the Ottoman education system. As a result, Darü'l-fünun, which will provide education in the field of higher education apart from madrasahs in higher education, has paved the way for the formation of the idea of Darü'-fünun. Considered the foundation of modern university Darü'l-fünûn's adventure began in 1863 in Turkey has resulted in the opening and closing three times until 1900. Darü'l-fünun, which was shaped according to the political conditions of the period after this date, was inherited until the Republican era. Research has discussed the modernization adventure to Darü'l-fünûn Turkey from the Ottoman Republic during Atatürk's revolutions Darü'l-fünûn an overview of how to have open and taking over the contributions to the revolutionary base formation point of the Istanbul University was tried to be solved.