Böbrek taşı olan hastaların üriner sistem morfometrisinin sağlıklı bireylerle karşılaştırılması
The comparison of urinary system morphometry of kidney stone patients with healthy individuals
- Tez No: 659490
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMAN ÇIKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Çalışmamızın amacı böbrek taşı olan bireyler ile sağlıklı bireylerin radyolojik görüntüleme yöntemi olan bilgisayarlı tomografi ve intravenöz pyelografi görüntüleri üzerinden morfometrik ölçümlerini karşılaştırarak böbrek taşı oluşumunda anatomik yapıların etkisinin varlığını araştırmaktı. Çalışmamızda Namık Kemal Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne ait PACS sisteminden üzerinden belirlenen 20-70 yaş arası böbrek taşı olanlar ve sağlıklı grup olarak belirlediğimiz üriner sistem üzerinden taş hastalığı olmayan iki grup belirlendi. Kullanılan radyolojik yöntemlerde ise intravenöz pyelografi 30 böbrek taşı olan, 30 böbrek taşı olmayan; bilgisayarlı tomografide de 50 böbrek taşı olan, 50 böbrek taşı olmayanların görüntüleri üzerinden morfometrik ölçümler yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to compare the morphometric measurements of individuals with kidney stones and healthy individuals by using computed tomography and intravenous pyelography images, which are radiological imaging methods, to investigate the effects of anatomical structures on kidney stone formation. In our study, two groups, those with kidney stones between the ages of 20-70, and a healthy group without stones in the urinary tract were determined from the PACS system belonging to Namik Kemal University Research and Training Hospital. In the radiological methods used, morphometric measurements were made on the intravenous pyelography images of 30 individuals with kidney stones and 30 without kidney stones; and on the computed tomography images of 50 individuals with kidney stones and 50 without kidney stones.