İşletme sürekliliği varsayımının finansal raporlar ve denetim raporları çerçevesinde değerlendirilmesi
Evaluation of going concern assumptions in the frame of financial reports and audit reports
  1. Tez No: 659648
  2. Yazar: MUAMMER PAÇA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
İşletmeler iktisadi açıdan fayda sağlayan birimlerdir, işletmelerin bu faydalarının devam edebilmesi için işletmelerin faaliyetlerine devam etmesi gerekir. Bu noktada işletme sürekliliği kavramı, işletmenin sınırlı bir amaç veya sınırlı bir süre için kurulması durumu yoksa işletme faaliyetlerinin bir süreye bağlı olmaksızın sınırsız devam edeceğini ifade eder. İşletme sürekliliği muhasebenin temel kavramlarından biri olmakla beraber muhasebe denetimi standartlarından da birisidir. Bu çalışmada BDS 570 işletme sürekliliği çerçevesinde, denetçilerin işletme sürekliliği görüşü ile ilgili bir regresyon modeli oluşturulmaya ve denetçilerin görüşünü etkileyen faktörler belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın veri seti olarak 2013-2017 yılları arasında Borsa İstanbul imalat sektöründe yer alan 159 şirketlerin finansal tabloları ve denetçi görüşlerinden faydalanılmıştır. Araştırmanın uygulama kısmında Lojistik Regresyon, Ki-Kare ve Mann – Whitney testleri kullanılmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen bulgulara bakıldığında modellerin ortalama doğruluk oranı %96,6'dır. Modellerdeki önemli değişkenler önceki denetim raporu ve kısa vadeli yabancı kaynak oranıdır. Denetim firmasının büyüklüğü ile denetçinin görüşü arasında bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Businesses are economically beneficial units. In order for these benefits to continue, enterprises must continue their activities. At this point, the concept of going concern means that if the business is not established for a limited purpose or for a limited period of time, business activities will continue without limitation for a period of time. Going concern is one of the basic concepts of accounting but it is also one of the standards of accounting auditing. In this study, a regression model related to the opinion of going concern of auditors is tried to be formed within the framework of BDS 570 going concern and the factors affecting the opinion of the auditors are tried to be determined. The data set of the research is based on financial statements and auditor opinions of 159 companies in Istanbul Stock Exchange manufacturing sector between 2013-2017. Logistic Regression, Chi-Square and Mann - Whitney tests were used in the application part of the study. When the results obtained from the study are examined, the average accuracy rate of the models is 96.6%. Important variables in the models are the previous audit report and the short-term foreign resource ratio. No relationship was found between the size of the audit firm and the opinion of the auditor.