Askeri lojistikte dış kaynak kullanımı üzerine bir araştırma
A research on outsourcing in military logistics
  1. Tez No: 659887
  2. Yazar: TAHİR ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BİLGE ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, İşletme, Defense and Defense Technologies, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Gelişen rekabet ortamında firmalar ayakta kalabilmek ve rekabet etme yetisine sahip olmak amacıyla birçok stratejiden faydalanmaktadır. Firmaların yararlanmakta olduğu bu stratejilerden bir tanesi dış kaynak kullanımı yani firmaların asli yetilerine odaklanarak asli yetileri dışarısında kalan faaliyetleri için uzman lojistik hizmet sağlayıcı firmalardan destek almalarıdır. Firmaları dış kaynaklanmaya yönelten birçok sebep bulunmaktadır. Bu sebeplerden en önemlisini maliyetleri azaltma ve rekabet gücü sağlama oluşturmaktadır. Başlıca hedefleri maliyetleri düşürerek rekabet gücü sağlamak olan işletmeler bunun yanında dış kaynaklanarak; asıl yetilerine odaklanma, lojistik süreçlerde hizmet kalitesini arttırma, ivme kazanma, teknolojik gelişmeleri yakalama, piyasada başarılı firmalardan olabilme gibi kendilerine rekabet gücü sağlayacak birçok hedefi yerine getirebilmek için dış kaynaklanmaya gitmektedirler. Askeri bir birliğin harekât kabiliyetini destekleyecek olan bütün unsurların uygulama ve tasarımı, ilgili ekipman, malzemenin yerinde ve zamanında uygun koşullarda yerine getirilerek savaşta ve barışta etkinliğin ve hazır olmanın garantilenmesi olarak tanımlayabileceğimiz askeri lojistikte ise dış kaynak kullanımı stratejisi elbette ki kullanılmaktadır. Fakat dış kaynak kullanımının hangi askeri aşamaya kadar kullanılabileceği, lojistiğin hangi alanlarında kullanımının uygun olduğu her zaman tartışılmaktadır. Bu çalışmamızda askeri lojistik alanında uzman yöneticilerle görüşmeler yapılarak askeri lojistik alanında dış kaynak kullanımının fayda ve mahzurları analiz edilecek, bu analizlerle lojistiğin hangi alanlarında ve hangi askeri aşamaya kadar dış kaynak kullanımının uygun olacağı açıklanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
In a rapidly challenging competitive environment, businesses use many strategies to survive and have the ability to compete. One of these strategies that businesses use is outsourcing, that is, they focus on the basic capabilities of businesses and receive support from specialized supplier companies for their activities that fall outside their basic capabilities. There are many reasons that lead businesses to outsourcing. The primary reason for these is the desire to reduce costs. Businesses whose main purpose is to reduce costs are outside of these purposes; They also tend to outsource to achieve many competitive advantages such as focusing on their core skills, shrinking, increasing flexibility, decreasing risk, following technological innovations, joining successful businesses, renewing processes, reducing investment spending, increasing quality and gaining speed. Of course, the strategy of outsourcing is used in military logistics, which we can define as the implementation and design of all elements that will support the operational capability of a military unit, the related equipment, the material is provided on-site and on time, under favorable conditions, and the preparation and effectiveness in peace and war. However, to which military stage the outsourcing can be used and in which areas of logistics it is appropriate to use is always discussed. In this study, the benefits and disadvantages of outsourcing in the field of military logistics will be analyzed through interviews with experts in the field of military logistics, and with these analyzes, it will be tried to explain in which areas of logistics and to which military stage outsourcing will be appropriate.