Yetenek yönetimi uygulamalarının çalışan motivasyonu ve performansı ile işletme performansına etkisi: Banka ve sigorta çalışanları uygulaması
The effect of talent management applications on employee motivation and performance and business performance: Bank and insurance employees application
  1. Tez No: 660039
  2. Yazar: BARIŞ FESLİYEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA ERDİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Sigortacılık, İşletme, Banking, Insurance, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu araştırmada bankacılık ve sigortacılık sektöründe yetenek yönetimi uygulamalarının çalışan motivasyonu ve performansı ile işletme performansına etkisinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu bağlamda Türkiye'de faaliyet gösteren bankacılık ve sigortacılık sektöründe çalışan 1.000 kişinin katılımıyla elde edilen veriler analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, yetenek yönetimi alt boyutlarından işe çekme ve yeteneğin geliştirilmesinin içsel ve dışsal motivasyonu etkilemediği tespit edilmiştir. Yeteneğin elde tutulması ve işe seçme boyutlarının ise hem içsel hem de dışsal motivasyonu olumlu yönde etkilediği görülmüştür. Dışsal motivasyon, çalışan performansı üzerinde negatif bir etkiye sahipken, içsel motivasyon ise çalışan performansına olumlu yönde etki ettiği gözlenmiştir. Çalışan performansının örgütsel performansı olumlu yönde etkilediği gözlenmiştir. Örgütsel iklim boyutlarından işin iddialı olması ile yönetimin desteği, otonomi ve özgürlüğün, çalışan performansını olumlu yönde etkilediği, rol belirsizliğinin ise çalışan performansını olumsuz yönde etkilemediği tespit edilmiştir. Örgütsel iklim boyutlarından işin iddialı olması ile yönetimin desteği, otonomi ve özgürlüğün örgütsel performansı olumlu, rol belirsizliğinin ise olumsuz yönde etkilediği tespit edilmiştir. Örgütsel iklim boyutlarından işin iddialı olması ve yönetimin desteği, otonomi ve özgürlüğün çalışan performansı ve örgütsel performans arasındaki ilişkiye olumlu yönde kısmi olarak aracılık ettiği görülmüştür. Rol belirsizliğinin çalışan performansı ve örgütsel performans arasındaki ilişkiye etki etmediği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal the effects of talent management practices on employee motivation and performance and business performance in the banking and insurance sector. The data obtained with the participation of 1,000 people working in the banking and insurance sectors operating in Turkey has been analyzed in this context. As a result of the research, it was determined that recruitment and development of talent, which are sub-dimensions of talent management did not affect intrinsic and extrinsic motivation. It has been determined that talent retention and selection dimensions positively affect both internal and external motivation. It has been challenged that extrinsic motivation has a negative effect on employee performance, while intrinsic motivation has a positive effect on employee performance. It has been observed that employee performance positively affects organizational performance. From the organizational climate dimensions, it has been determined that the assertiveness of the job and the support of the management, autonomy and freedom affect employee performance positively, while role ambiguity does not negatively affects employee performance. It has been determined that the assertiveness of the job and the support of the management, autonomy and freedom affect the organizational performance positively and role ambiguity negatively. While it is observed that the assertiveness of the job and the support of the management, autonomy and freedom partially mediate the relationship between employee performance and organizational performance. It has been found that role ambiguity from the organizational climate dimensions does not affect the relationship between employee performance and organizational performance.