Telefonlu cevap sistemi
  1. Tez No: 66006
  2. Yazar: AYDIN YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL FİDANBOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
IV ÖZET Sayısal Elektroniğin gelişimi, teknolojide yeni ufuklar açmış ve PC'Ierinde ötesine geçmiştir. Sayısal Kontrol, Gerçek Zamanlı uygulamaların da üstesinden gelecek kadar gelişmiş ve günümüzde birçok uygulamada PC'Ierin yanında DSP'li sistemlerde kullanılmaktadır. Bu sayede çoğu uygulama tek cihazla gerçekleşecek duruma gelinmiştir, bu da DSP'leri bünyesinde barındıran, çağımızın en popüler cihazlarından PC'Ii sistemlerdir. Endüstriyel uygulamaların yanında, ofis hatta ev uygulamalarında otomasyona geçilmektedir. Haberleşme de dahil olmak üzere, birçok alanda güçlü otomasyon sistemlerini mümkün hale getiren DSP ve PC'Ier insanların hizmetindedir. Bilgisayarlı Telefon Sistemleri, çoğu telefon uygulamasını, PC sayesinde otomatik yapma imkanı sağlar. Bu amaçla, aynı düzeyde olan mevcut sistemlerden daha yetenekli (hat sayısı, sistem esnekliği ve ek özellikleri bakımından) bir sistem Türkiye şartlarında yapılmıştır. Bu tez çalışmasında, İşaret İşlemci ADSP2181 ve PC kullanılarak bir Bilgisayar-Telefon uygulaması gerçekleştirilmiştir. Bu, Telefonlu Cevap Sistemidir. Telefonlu Cevap Sistemi, sekiz ayrı çağrıya aynı anda cevap vermekte olup telefonla birçok uygulamayı mümkün kılmaktadır. Bu uygulamalardan bazıları; Telefonlu ürün tanıtımı, rezervasyon, okullarda öğrencinin notlarının ve ders durumunun telefonla öğrenilmesi olarak sayılabilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The evolution of digital electronics expands the frontiers of technology and exceeds the personal computers. Digital control has developed so much up to Real-time applications could be accomplished, and today DSP included systems used together with Personal computers in many applications. As a result of this, most applications can be available by using only a single device. These are DSP containing personal computers, one of the most popular devices of our age. In not only industrial applications also by these, in office or more over in home applications could be transferred to the automation. DSPs and PCs, that make powerful automation systems available in many fields also including communications, serve to human being. The Computer-Telephony Systems give the opportunity of automation to most telephony applications by using PCs. For that purpose, a system, that is more efficient (in the sense of line number, system flexibility and additional properties) than the others on the same class, has built in Türkiye's conditions In this study of thesis a computer telephony application realized by using PC and Digital Signal Processor: ADSP2181. This is a Telephone Answering Machine. This answering system can answer eight different calls at same moment and enables many other different applications. Product presentation, reservation and at schools learning their students' marks and position with the telephone, are examples of these applications.