Menkul kiymetlere dayalı vadeli işlemler ve opsiyon piyasaları. Bu piyasaların Türkiye'de durumu ve gelişimi
  1. Tez No: 66024
  2. Yazar: ERKAL KARACAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET: Gelişmiş batı ülkelerinde, risk yönetimi için uzun süreden beri kullanılmakta olan vadeli işlem ve opsiyon piyasaları, ülkemizde henüz tartışma aşamasındadır. Bunun sebebi, Türkiye'deki finans piyasalarında ekonomik, hukuki ve siyasi koşulların yeteri kadar gelişmemesidir. Burada, bu piyasaların Türkiye'de uygulanabilirliğini ve uygulandığı zaman oluşabilecek sorunları ve çözüm önerileri belirtilmiştir. Birinci bölümde, Türev piyasalarının gelişimi, yatırımcıya sağladığı avantajlar ve türev ürünleri kullanımları hakkında genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, vadeli işlem piyasaları ele alınmış ve bu kapsamda piyasa hakkında genel bilgiler, riskten korunma stratejileri ve fiyatlanma konularından bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde, opsiyon sözleşmelerinin tanımı, uygulama stratejileri ve fiyatlama konularından bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde ise, vadeli işlem ve opsiyon piyasaların Türkiye'deki durumu ve bu piyasaların uygulanması için ne gibi koşulların gerektiği ve uygulandığı zaman oluşabilecek sonuçlar ve muhtemel çözüm önerilerinden bahsedilmiştir. Sonuç olarak, vadeli işlemler ve opsiyon sözleşmeleri, Türk Sermaye piyasasının gelişmesi için çok yararlı olacağı tartışılmaz bir gerçektir. Ancak özellikle yasal çerçevenin tamamlanması ve bu piyasaların gereği olan teknik ve ekonomik alt yapının hazırlanması gerekmektedir. i
Özet (Çeviri)
\ 1 SUMMARY : Futures and options markets, which have been used for years in risk management in western developed countries are still discussed in our country. The main reason behind this problem is that economic, legal and political conditions have not grown enough in Turkish financial markets yet. In my thesis, I search for the applicability of these markets in Turkey and point out problems that may emerge when markets are applied and after solutions for these problems. In the first section, derivatives are introduced and a general information is given about the growth of derivatives and the advantages of using derivatives for investors and using of derivatives. In the second section, futures markets are examined. In this part. Information about futures markets, the strategies of hedging and pricing are presented. The third section touches upon the description of options, the strategies for application and options pricing. In the final part of my thesis, I present the state of futures and options markets in Turkey and the conditions needed for application of these markets, the consequences of application and solutions suggestions. In conclusion; futures and options markets are very useful tools and the Turkish Capital Markets benefit from them in its growth process. However prior to application the legal aspects should be prepared and the technical and economical infrastructure that are the main necesities of these markets should be developed.