Örgütlerde çatışma yönetimi ve bir uygulama
  1. Tez No: 66027
  2. Yazar: ERCAN ERGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
özet fWr?&x Doğadaki canlılann yaşamlannı sürdürmek için sürekli mücadele ettikleri bu mücadele esnasında çeşitli engellerle karşılaştığı bu engellemeler sonucu yeri geldiğinde de çatışmak zorunda kaldığını görmekteyiz. İnsanlar bakımından da çatışma, fizyolojik gerekse sosyo-psikolojik ihtiyaçların tatminine engel olan sıkıntıların meydana geldiği gerginlik durumlarıdır. Çağdaş yönetim anlayışına göre, organizasyonlar uyumlu birbirine yakın gruplar bütünü olarak düşünülebilir. Bu tıp gruplar biraraya geldiğinde politik uygulamalar ve çatışma da ortaya çıkabilir. Açık sistem anlayışını esas alan görüşe göre, esasında organizasyonların etkinliği için belirli düzeyde çatışma olması da zorunludur. Bu nedenle çatışma durumunda asıl sorun çatışmanın nasıl azalcağı veya yok edileceği değil, onunla nasıl yapıcı bir şekilde başa çıkılacağı, çatışmanın nasıl yönetileceğidir. Hiç çatışmanın olmadığı organizasyonlarda yenilik, değişim, yaratıcılık ve performans etkileneceği gibi sürekli ve önemli çatışmaların olduğu organizasyonlarda da kararların gecikmesi ve verilememesi de örgütün yaşamını tehlikeye sokar. Dinamik bir ekonomik dünyadaki değişme ve gelişmelere ayak uydurmak isteyen, bünyesinde farklı bilgi, değer yargısı, tecrübe ve inanç sistemine sahip insanları biraraya getiren işletmelerde her zaman çatışma olacaktır. Bu yüzden yönetici esas itibarı ile farklılıklar yöneten kişidir. Böyle bir düşünceye bağlı olarak günümüzün yöneticisini çatışmayı bastıran değil amaçlara uyumu andıran bir bakıma idare eden kişi olarak da görmek doğru olacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY We observe the struggle to survive and the conflict and confrontations of the living bodies in the nature in order to survive. The conflict on the part of the human beings is the existence of constrains posed by the obstacles that limit the level of satisfaction of the physical, social and psychological needs. The organizations have been evaluated in the modern management approach as the groups of people who are close to each other. When these groups come together political positions and conflicts may appear. According to the system approach, even some of conflict is necessary for the efficiency of the organizations. Thus, the real question is not how to resolve the conflict but how to manage it. In organizations where conflict is absent innovation, change, creativity and performance levels are relatively low and on the other hand, in organizations where conflict is substantially high and stable the organizational life is disabled by the retardation of the decision making process. Change in the dynamic business life, a corporation that desires to adapt to the environmental changes and that assembles people from different backgrounds of knowledge, value, experience and beliefs will always face some amount of conflict. In this issue, the manager as his main role manages the differences. Thus the modern manager who coordinates and manages the conflict and does not suppress it.