Tüketici sadakati yaratmada çalışanların özdeşleşme düzeylerinin rolü: Havalimanı çalışanları ile bir uygulama
The role of employees 'uniformation levels in creating consumer loyalty: An implementation with airport employees
  1. Tez No: 660277
  2. Yazar: NEZAKET DERELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL KEPEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada havalimanı çalışanlarının özdeşleşme düzeyinin tüketici sadakati üzerindeki etkisi ölçülmeye çalışılmıştır. Bu anlamda araştırmaya katılan tüketiciler ve çalışanların demografik özellikleri ile markaya sadakat derecesi ve çalışanların örgütle özdeşleme dereceleri kendi içinde demografik özellikleri ile karşılaştırılmış ve ilişki aranmıştır. Bireylerin cinsiyetlerine göre tüketici sadakati ölçeği ve alt boyutlarının karşılaştırma testleri sonucunda tüketici sadakati ölçeği ortalamasının kadınlarla erkekler arasında değişmediği gözlenmiştir. Bununla birlikte alt boyutlar içerisinde sadece ilişkiyi sürdürme kararlılığı alt boyutu ortanca puanı anlamlı düzeyde kadınlarda daha yüksek bulunmuştur. Yaş değişkeni için yapılan karşılaştırma testi sonucunda tüketici sadakati ölçeği ve tüm alt boyutlarının tamamında yaş gruplarına göre anlamlı farklılık gözlenmemektedir. Katılımcıların eğitim durumları, uçuş hattı ve uçuş amacı için yapılan karşılaştırmada da tıpkı yaş gibi tüketici sadakati ölçeği değerinin değişmediği sonucuna ulaşılmıştır. Diğer taraftan çalışanların örgütsel özdeşleşme derecelerinin demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğine dair yapılan analizde demografik değişkenler ile özdeşleşme düzeyi arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre tüketicilerin sadakat derecesi ile çalışanların özdeşleşme derecelerinin demografik özelliklere göre farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Ayrıca örgütsel özdeşleşme ile tüketici sadakati arasında yapılan analiz sonucuna göre ise doğrudan herhangi bir anlamlı ilişkiye rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of identification level of airport workers on consumer loyalty was tried to be measured. In this sense, the demographic characteristics of the consumers and employees participating in the study, the degree of brand loyalty and the degree of identification of the employees with the organization were compared with their demographic characteristics and the relationship was sought. As a result of the comparison tests of the consumer loyalty scale and its sub-dimensions according to the gender of individuals, it was observed that the average of the consumer loyalty scale did not differ between men and women. However, among the sub-dimensions, only the median score of the sub-dimension of determination to maintain the relationship was found to be significantly higher in women. As a result of the comparison test for the age variable, no significant difference was observed in the consumer loyalty scale and all its sub-dimensions by age groups. In the comparison made for the educational status of the participants, flight line and flight purpose, it was concluded that the value of the consumer loyalty scale did not change, just like age. On the other hand, no significant difference was found between demographic variables and the level of identification in the analysis conducted on whether the organizational identification degrees of the employees differ according to demographic variables. According to the results obtained in the study, it was determined that the level of loyalty of the consumers and the degree of identification of the employees do not differ according to demographic characteristics. In addition, according to the results of the analysis made between organizational identification and consumer loyalty, no direct significant relationship was found.