Üniversite yerleşkelerinde sürdürülebilir ulaşım ve bisiklet yollarının planlanması: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi yerleşkesi örneği
Sustainable transportation and planning of bicycle roads in university campuses: Sivas Cumhuriyet University campus example
  1. Tez No: 660337
  2. Yazar: FATİH KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİH NACİ AĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Dünya nüfusu giderek artmaktadır, artan nüfus genel olarak şehirlerde yoğunlaşmaktadır. Hızlı bir şekilde nüfusu artan şehirlerde, nüfus artışına bağlı olarak çeşitli sorunlar ortaya çıkmıştır. Bu sorunların başında özellikle şehir içi ulaşım sorunları gelmektedir. Şehirlerde artan nüfusa bağlı olarak motorlu taşıt sayısı da giderek artmaktadır. Bu da çevreye ve insan sağlığına zarar vermektedir. Özellikle motorlu taşıtların çevreye saldığı zararlı gazlar, büyük kentlerde başta solunum sistemi olmak üzere insan sağlığına onarılamayacak hasarlar açmaktadır. Çevreye verilen zarar ve insan sağlığı gibi etkenler düşünüldüğünde sürdürülebilir ulaşım aracı olarak bisiklet kullanımı en uygun karardır. Bisiklet kullanımı insan sağlığına zarar vermemekte aksine insan kas iskelet sistemine fayda sağlamaktadır. Gelişmiş ülkeler ve ulaşım sitemleri incelendiğinde bisiklet kullanım oranının yüksekliği dikkat çekmektedir. Özellikle Avrupa şehirlerinde bisiklet kullanımı ve bisiklet yolları çok gelişmiş durumdadır. Türkiye'de son yıllarda başta büyükşehirler olmak üzere pek çok kentte bisiklet yolları yapılmış ve yapılmaya devam etmektedir. Bu çalışmada sürdürülebilirlik ve ulaşım ilişkisi kurulmuş, kent içi ulaşım sistemlerinin çeşitleri ve bu sistemlerin özellikleri anlatılmış, gelişmiş ülkelerde ve Türkiye'de bisikletli ulaşım örnekleri incelenmiş ve bisikletli ulaşım mevzuatı hakkında gerekli bilgiler verilmiştir. Gerekli analizler yapılarak Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Yerleşkesi için bisiklet yolu planlaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The world population is increasing, the increasing population is generally concentrated in cities. Various problems have arisen in cities with rapidly increasing population, due to population growth. One of these problems is especially urban transportation problems.Due to the increasing population in the cities, the number of motor vehicles is gradually increasing. This harms the environment and human health. Especially harmful gases emitted by motor vehicles cause irreparable damage to human health, especially the respiratory system, in big cities. Considering the factors such as environmental damage and human health, the use of bicycles as a sustainable transportation vehicle is the most appropriate decision. Bicycle use does not harm human health, on the contrary, it benefits the human musculoskeletal system. When the developed countries and transportation systems are examined, it is noteworthy that the rate of bicycle use is high. Especially in European cities, the use of bicycles and bicycle paths are very developed. Bike lanes in many cities, including their metropolitan primarily in Turkey in recent years and continues to be made. This study established the relationship between sustainability and transportation, types of urban transport systems and described the characteristics of this system, examined samples of bicycle transport in developed countries and in Turkey and cyclists are given the necessary information about transport regulations. A bicycle path planning was made for Sivas Cumhuriyet University Campus by making the necessary analyzes.