Predictive factors of posttraumatic stress and posttraumatic growth among the survivors of Van, 2011, earthquakes' trauma
2011 Van depremlerini yaşayanlarda travma sonrası stres ve travma sonrası büyümeyi yordayan faktörler
- Tez No: 660365
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM BOZO ÖZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Depremler, diğer doğal afetler gibi kayıp, ölüm ve yaralanmaya maruz kalma veya tanık olma, tehdit edici durumların yarattığı aşırı korku, önemli kişilerin kaybı, mali kayıplar ve aşırı düzeyde bedensel güce ihtiyaç duyma gibi sebeplerden dolayı travmatik bir süreci içerir. Öte yandan, böyle zor durumlarla karşılaşan hayatta kalan kişiler olumlu değişimler de gösterebilirler. Bu çalışmada, 23 Ekim ve 9 Kasım 2011 tarihlerinde meydana gelen Van depremlerinin hem olumsuz hem de olumlu etkileri araştırılmaktadır. Araştırmaya iki depremden en az birini afet bölgesinde yaşamış olan 630 gönüllü öğretmen katılmıştır. Araştırma verisi ikinci depremden 4 ay sonra toplanmıştır. Travma sonrası stresi (TSS) yordayan faktörler olarak, kadın cinsiyeti, can kaybı, afete maruz kalma düzeyi, çaresiz başa çıkma, kendisi ve dünya hakkında olumsuz travma sonrası bilişler değişkenleri bulunmuştur. TSS'in alt boyutları olan aşırı uyarılmışlık halini ve giricilik düzeyini aynı değişkenlere ek olarak problem odaklı başa çıkma değişkeni de yordamıştır. Travma sonrası büyümeyi (TSB) ise kadın cinsiyeti, ego-resilience, algılanmış sosyal destek, problem odaklı başa çıkma, kaderci başa çıkma ve son olarak sosyal destek arama değişkenleri yordamıştır. Travma sonrası bilişlerin ve başa çıkma biçimlerinin aracı değişken olarak etkileri de araştırılmıştır. Bulgular, önceki yazın ve TSS ve TSB kuramlarıyla birlikte tartışılmıştır. Ayrıca, araştırmanın sınırlılıkları, elde edilen bulguların klinik uygulama ve toplumsal müdahalelerdeki olası yansımaları, gelecekte yapılabilecek araştırmalarla ilgili öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Earthquakes, like other natural major disasters involves trauma resulting from exposure and/or witnessing to deaths and injuries, extreme fear of threatening situations, loss of a significant one, monetary loss and need of extreme physical power. On the other hand, the survivors may have also present positive changes in face of adversity. In present study, both negative and positive impacts of Van earthquakes which happened in 23rd of October and 9th of November 2011 are examined. 630 volunteer teachers from Erciş and Van districts participated in the study who experienced at least one of the earthquake in the disaster area. The data was collected four months after the second earthquake. Female gender, degree of exposure (proximity to the epicenter), loss of life, helpless coping, negative cognitions about self and world are found to be the risk factors for Posttraumatic Stress (PTS). In addition to the same variables, problem focused coping also significantly predicted the level of Hyperarousal and Intrusion factors. Avoidance factor was predicted by ego-resilience, helplessness coping, and negative cognitions about self. The predictors of Posttraumatic Growth (PTG) were found to be female gender, ego-resilience, perceived social support, problem focused coping, fatalistic coping, and seeking support coping. The mediator role of Posttraumatic Cognitions and Coping Styles in developing PTS and PTG were investigated. The results were discussed within the previous literature and posttraumatic stress and growth theories. Furthermore, limitations of the study, implications of the findings for clinical practice and community interventions, and future research were discussed.