Spor salonlarına devam eden bireylerin beslenme bilgi ve alışkanlıklarının değerlendirilmesi ve incelenmesi
Evaluation and investigation of nutrition knowledge and habits of individuals continuing to sports halls
- Tez No: 660443
- Danışmanlar: PROF. DR. YAĞMUR AKKOYUNLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Spor salonlarına devam eden bireylerin beslenme bilgi ve alışkanlıklarının incelenmesi amaçlanmıştır. Kişilere ait demografik bilgiler ile kişilerin genel beslenme tutumları, katkılı beslenmeye yönelik tutumlar, gıda takviyelerine yönelik tutumlar, katkılı beslenmeye yönelik tutumlar ve gıda takviyelerine yönelik tutumlar arasında farklılık incelenmektedir. Araştırmanın evrenini spor salonlarında egzersiz yapan bireyler oluştururken örneklemini ise Kütahya ilinde farklı spor salonlarında egzersiz yapan 263 erkek ve 137 kadın katılımcı oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is aimed to examine the nutritional knowledge and habits of individuals attending sports halls. The difference between the demographic information of individuals and their general nutritional attitudes, attitudes towards dietary supplements, attitudes towards food supplements, attitudes towards dietary supplements and attitudes towards food supplements are analyzed. While the population of the study is composed of individuals exercising in gyms, the sample consists of 263 male and 137 female participants exercising in different gyms in Kütahya. Benefiting from Öztürk's (2017) study, Tangut (2007), Sezek et al. The scale compiled from the studies they conducted in (2008) is a 5-point Likert type scale. The scale, arranged as (5) Strongly Agree and (1) Strongly Disagree, consists of 39 items.“General nutritional attitudes”consist of 17 items,“attitudes towards supplemented nutrition”7 items,“attitudes towards food supplements”5 items, attitudes towards supplemented nutrition "6 items and behaviors towards food supplements consist of 4 items. IBM SPSS 20 package program was used to analyze the data obtained in the research. Independent groups t-test, one way anova and pearson correlation test were used to analyze the data.