Modern house as the representation and mediator of gender binarism
Toplumsal cinsiyet ikiciliğinin temsilcisi ve aracısı olarak modern ev
- Tez No: 660505
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN ŞALGAMCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Mimarinin iletişimsel nitelikleri uzun süredir tartışılıyor ve nadiren reddediliyor. Nasıl konuştuğu ve neyden bahsettiği ile ilgili sorular, göstergebilimden şema teorisi ve davranışçı teoriye kadar geniş bir teorik ve pratik araştırma yelpazesini açar. Bu tezin teorik arka planı, bu çapraz okumanın sonuçlarından elde edilen katkılarla mekanın göstergebilimini geliştirmek için bu üç ana alanın baskın fikir ve yaklaşımlarını tartışmayı amaçlamaktadır. Cinsiyet normativitesi, sosyal alanın şekillendirildiği uğraklardan biridir. Teorik arka plana uygun olarak, toplumsal cinsiyetin bilgisinin üretimi ve toplumsal alanın üretim araçları arasındaki tutarlılık analiz edilir. Batı Avrupa tarihindeki bazı önemli coğrafyaların ve dönemlerin mimari pratiğinin yanı sıra genel mekan teorisi, ayrımcı söylemi yeniden üretmeye yönelik ortak eğilimleri belirlemek için tartışılmaktadır. Çocukluktan itibaren zihnin şekillenmesinde verimli olan evsel alan, aile evindeki ve toplumdaki erkek egemen rollere işaret etmek için incelenir. 17. yüzyıldan başlayarak 20. yüzyıla kadar modern Fransız ev tipolojilerinin bir seçkisi analiz edilir ve sonuçlar hem anlatımda hem de belirli cinsiyetlendirilmiş işlevlerin ve cinsiyetlendirilmiş kavramların görünürlüğünü veya görünmezliğini ortaya çıkaran sayısal verilerde görüntülenir: mutfağın konumu ve yapılandırması, ebeveyn yatak odası, cinsiyete özel alanlar, özel ve kamusal alanların bölünmesi, hazırlık ve sergileme bölümü.
Özet (Çeviri)
Architecture's communicative attributes has long been argued and seldom denied. The questions around how it speaks and what it speaks of open a vast range of theoretical and practical research from semiotics to schemata theory and behavioral studies. The theoretical background of this thesis aims to cross read the predominant ideas and approaches of these three main fields to improve the semiotics of space with contributions from the outcomes of this cross reading. Gender normativity is one of the resorts that social space has been shaped. In accordance with the theoretical background, the coherence between the means of producing the knowledge of gender and producing the social space is analysed. The general theory of space as well as the architectural practice of certain important geographies and periods in the history of western europe are discussed to pin down the common tendencies towards reproducing the discriminative discourse. Domestic space, being fruitful in the shaping of the mind from childhood, is scrutinized to point out the male dominant roles in the family home as well as the society. A selection of modern french house typologies starting from the 17th century until the 20th is analysed and the outcomes are displayed both in narration and in numerical data that exposes the visibility or invisibility of certain gendered functions and gendered concepts: location and configuration of the kitchen, master bedroom, gender-exclusive spaces, division of private and public space, division of preparation and display.