İnsan kaynakları uygulamaları açısından iş uyuşmazlıklarında dava koşulu olarak arabuluculuk
Mediation as a case condition for business disputes in human resources practices
  1. Tez No: 660540
  2. Yazar: MERYEM AKTOLGA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ALİ KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Yargının iş yükünün fazla olması sebebiyle davaların uzun sürmesi, farklı çözüm yöntemlerine yönelimi artırmaktadır. Uyuşmazlıkların çözümünde alternatif yöntemlerden birisi de arabuluculuktur. İş hayatında sık sık uyuşmazlık yaşanması sebebiyle işle ilgili uyuşmazlıklarda arabuluculuk yöntemi kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı insan kaynakları yönetimi uygulamaları açısından iş uyuşmazlıklarında dava koşulu olarak arabuluculuğu araştırmaktır. Çalışmada literatür taraması yöntemi kullanılmış ve emsal kararlar paylaşılmıştır. Ulaşılan sonuçlar işle ilgili uyuşmazlıklarda arabuluculuğa olan eğilimin arttığını göstermektedir. İşe son verme, tazminat ve alacaklar iş hayatında arabuluculuk konusunda en sık karşılaşılan örnekler olarak belirlenmiştir. Çalışmada elde edilen sonuçlar işçi ve işveren arasındaki uyuşmazlıkların etkili ve adil bir biçimde çözülebilmesi için arabuluculuğun uygun bir sistem olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Due to the high workload of the judiciary, the length of courts increases the tendency towards different solution method. One of the alternative methods of resolving disputes is mediation. Due to the frequent conflicts in business life, mediation method is used in business disputes. The purpose of this study is to investigate mediation in business disputes as a case condition in terms of human resources management practices. Literature review method was used in the study and precedent decisions were shared. The results show that the tendency towards mediation has increased in business disputes. The termination, compensation and receivables are determined as the most common examples of mediation in business life. The results obtained in the study show that the mediation is an appropriate system for resolving disputes between worker and employer effectively and fairly.