Takımlarda öğrenme ve takım hafızasının takım performansına etkisinde psikolojik güvenliğin aracı rolü: Giyim sektöründe mağaza takımları üzerine bir araştırma
Team learning's and team memory's effect on team performance and psychological safety as a mediator: Research on clothing sector store teams in Istanbul
  1. Tez No: 660585
  2. Yazar: FATMA ASLI AKÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN ORDUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Örgütsel Davranış Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Araştırma, Marmara Bölgesi'nde iki (“2”) işletmenin altı (“6”) büyük mağaza takımında çalışan yüz atmış (“160”) çalışanla giyim sektöründeki mağaza takımlarının etkili iş performansıyla sonuçlanan öğrenme ve hafıza sosyal süreçlerini anlamayı amaçlamaktadır. Sosyal çevreyi anlayabilme (“sosyal zekâ”), takımlarda öğrenme ve takım geliştirme (“takımda öğrenme yolları”) ve takımlarda kendi ve başkalarıyla ilgili hatıraları anlamlandırma (“takım hafızası”) takımda olduğu gibi sevilerek kabul görmeyi, iyi ve mutlu hissetmeyi (“takımda psikolojik güvenlik”) olumlu etkileyerek takım performansını arttırmaktadır. Sosyal gözlem ve model, iletişim yollarını kullanma, dötero öğrenme, tutarsızlıkları anlama (“iletişim çeşitliliği”) ve birlikte bilgiyi keşfetme ve uygulama yollarını anlama (“bilgi çeşitliliği”) faktörlerinden oluşan“sosyal öğrenme yöntemleri çeşitliliği”takıma psikolojik güvenlik ile dahil olmadan da takım performansını doğrudan olumlu etkilemektedir. Takım hafızası konusu daha önce araştırılmamış bir konu olduğu için öncelikle bu konunun anlaşılmak üzere dahil edilmiş olmasıyla ve takım çeşitliliği sosyal süreçlerini anlamak üzere literatürle ilişkilendirerek uygulanmasıyla katkı sağlanmıştır. Bulgular; çalışan sağlığı, birey, grup / takım ve sosyal organizasyon analiz düzeylerinde çalışan psikolojisi, örgütsel davranış, organizasyon kültürü, çeşitlilik yönetimi ve insan kaynakları yönetimi iyi oluşu / esenliği gibi konularla ilişkili değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
The research aims to understand the learning and memory social processes that result in effective work performance of the six (“6”) big clothing store teams of two (“2”) companies with one hundred sixty (“160) employees in the Marmara Region. Understanding the social environment (”social intelligence“), learning in teams and team development (”ways of learning in the team“), and making sense of memories about one's own and others in the teams (”team memory“) enhances team performance by positively affecting acceptance and feeling well and happy (”psychological safety“). Social observation, social modelling, using communication means, deutero learning, and understanding inconsistencies (”communication diversity“) and understanding the ways of discovering and applying information (”knowledge diversity“), ”social learning methods diversity", without involving the team with psychological safety, directly affects team performance positively. Since the topic of team memory is a topic that has not been investigated before, contribution has been made by including this topic with team diversity social processes for understanding and applying by associating with the literature. Findings can be evaluated in relation to issues such as employee / worker health, employee / worker psychology in individual, group / team and social organization analysis levels, organizational behavior, organizational culture, diversity management and human resources management well-being.