Sürdürülebilir pazarlama kapsamında sakin eğilimli turistlerin sakin destinasyonu yeniden ziyaret niyetlerinin planlı davranış teorisi çerçevesinde incelenmesi
Investigation of the slow tended tourists' revisit intention to slow tourism destination based on theory of planned behavior within the scope of sustainable marketing
- Tez No: 660654
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA BOZBAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmada sakin eğilimli turistlerin sakin destinasyon seçim davranışlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada davranışları belirlemede en sık kullanılan teorilerden biri olan Planlı Davranış Teorisi ana teori olarak bensinmiştir. Sakin turistlerin davranışlarını etkileyebilecek ilgilenim, çevresel kaygı, kültürel duyarlılık ve seyahat yaşam tarzı değişkenleri teoriye eklenerek genişletilmiş planlı davranış model önerisi geliştirmek amaçlanmıştır. Veriler Türkiyenin en sık ziyaret edilen üç sakin şehri olan Seferihisar, Gökçeada ve Akyaka`dan yüz yüze anket tekniği kullanılarak 600 yerli ve yabancı sakin eğilimli turistlerden kota örneklemesi kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 24 ve SmartPLS yazılımları kullanılmış ve yapısal model testi yapılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre Yeniden ziyaret niyeti üzerinde ilgilenim, memnuniyet, çevre memnuniyeti, tutum ve subjektif norm pozitif etkilere, kültürel duyarlılık ve algılanan davranış kontrolü ise negatif etkilere sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate slow tended tourists` slow tourism destination selection behaviors. One of the most frequently used theories in determining behaviors, Theory of Planned Behavior was used as the main theory. It is aimed to propose an extended TPB model by adding variables such as involvement, environmental concern, cultural sensitivity and travel lifestyle variables that may affect the behavior of slow tended tourists. Data is collected in first three most visited slow travel destinations in Turkey namely, Seferihisar, Akyaka and Gökçeada from 600 local and foreign slow tended tourists between July and August 2019. Control questions were used to distinguish slow tended tourists and mass tended tourists were eliminated. Quota sampling method was used to determine sample. Findings of this study showed that involvement, environmental concern, satisfaction, environmental satisfaction and attitude have positive effect on repeat visit intention, while cultural interest and perceived behavioral control effects repeat visit intention negatively.