Dijital sanat eğitimi uygulamaları ile zenginleştirilmiş mekan tasarımlarının 4-8 yaş aralığındaki fiziksel engelli bireylerin fizik tedavi süreçlerine etkisi
The effect of interior design which enriched with digital art education applications to physical treatment processes of between 4-8 years old physical disabled individuals
  1. Tez No: 660851
  2. Yazar: YILMAZ ÇIRACIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT SALDERAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Araştırmada, Dijital sanat uygulamaları ile zenginleştirilmiş mekan tasarımının Gazi Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Polikliniği Ayaktan Fizik Tedavi Pediatrik Ünitesini kullanan fiziksel yetersiz 4-8 yaş aralığındaki çocuklarda tedaviye, günlük yaşantılarına ve görsel sanatlar eğitimi kazanımlarına etkileri değerlendirilmiştir. Araştırmanın evrenini Ankara'da bulunan uygulama ve araştırma hastanelerinin ayaktan fizik tedavi ünitelerinin pediatrik tedavi alanları oluşturmaktadır. Örnekleminini ise Gazi Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Polikliniği Ayaktan Fizik Tedavi Pediatrik Ünitesini kullanan el ve kol bölgelerinde fiziksel engeli bulunan çocuklar (öğrenciler) oluşturmaktadır. Araştırmada uygulama için oluşturulan oyunlara bağlı kronometre ve beceri analiz kayıt formları aracılığı ile nicel veriler; sağlık çalışanları, ebeveynler ve çocuklara uygulanan görüşme formu ile de nitel veriler elde edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS version 20. Paket Programı aracılığı ile frekans değerlerine dayalı olarak yorumlanmıştır. Araştırmada;İlk oturuma kıyasla son oturumdaki katılımcıların hıza dayalı performansları değerlendirildiğinde oyunları tamamlama sürelerinde en düşük 7 saniye; en yüksek 108 saniye hız/performans kazandıkları görülmüştür. Bu bağlamda, geliştirilen dijital sanat uygulamasının çocukların/öğrencilerin/katılımcıların hıza dayalı performanslarına katkı sağladığı sonucuna varılmıştır. Araştırmanın uygulama kısmında yer alan etkileşimli ekran için geliştirilmiş oyunların (Bisiklet ile Engelleri Aş Oyunu ve Pasta Yapma Oyunu) içerisindeki renk ve şekil bilgisi kazanımlarının, beceri analiz kayıt formuna dayalı öğretiminde, çocuklar/öğrenciler/hastalar süreç içerisinde değerlendirildiğinde; İki öğrenci hariç diğer dört katılımcının aldığı yardım şekilleri ilk oturumda fiziksel yardım iken son oturum basamaklarında bağımsızlaştıkları sonucuna ulaşılmıştır. Görsel sanatlar yoluyla tedaviye destek (terapi) için oluşturulmuş uygulamaların (Bisiklet ile Engelleri Aş Oyunu ve Pasta Yapma Oyunu), çocuklara/öğrencilere/hastalara sağladığı gelişimsel katkıya ilişkin sağlık personeli (fizyoterapist) ve ebeveyn görüşleri değerlendirildiğinde, mekanın ilgi çekiciliği/etkililiği ve renk ve şekil bilgisi edinimi; iletişim ve sosyal beceriler ve günlük yaşam becerileri; motivasyon ve destekleyici tedavi olarak etkililiğinin önemi alanlarında katkı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır.“Bisiklet ile Engelleri Aş”oyunu ve mekan yapılandırmasına yönelik araştırmaya katılan çocukların/öğrencilerin/hastaların görüşlerine göre, mekanın ilgi çekiciliği/etkililiği;“Pasta Yapma”oyunu ve mekan yapılandırmasına yönelik görüşlerine göre ise genellemeye katkı ve motivasyon konularında katkı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the research has been evaluated effects of interior design which enriched with digital art applications about treatment, daily life and visual arts education gains for between 4-8 years old physical disabled children who having a service at Gazi University Physical Treatment and Rehabilitation Policlinic Outpatient Physical Treatment Paediatric Unit. The universe of the research consists of the paediatric treatment areas of the outpatient physical treatment units of the practice and research hospitals in Ankara. So the research sample consists of children (pupils) with physical disabilities on their hand and arm areas and who use Gazi Hospital Physical Treatment and Rehabilitation Policlinic Outpatient Physical Treatment Paediatric Unit. In the research, quantitative data were obtained by means of the timekeeper which created for the games to the application and skill analysis record forms. On the other hand, qualitative data were obtained with the interview form which applied to healthcare professionals, parents and children. The obtained data were interpreted based on the frequency values through SPSS version 20. Package Program. As a result of the research; It was observed that participants' speed performing between first session and last session gained 7 seconds minimum; 108 seconds maximum about their completion times to the games when it has been evaluated. So, it has been concluded that digital art application which developed contribute to children/pupils/participants' speed-based performance. Children/pupils/participants when evaluated in the process their colour and shape knowledge gains in the games (Crossing Obstacles Game with A Bike and Cake Making Game) which developed for the interactive screen in the application part of the research, other four participants except two students who have an assistance, in the first session while they have physical assistance in the last session they became independent. When evaluated the development findings in the artistic field that obtained about applications (Crossing Obstacles Game with A Bike and Cake Making Game) that created to support to treatment (therapy) through visual arts; the attractiveness / effectiveness of the space, colour and shape knowledge gains, communication and social life skills, daily life skills, motivation about physical and psychological development and the importance of its effectiveness as supportive treatment contributed to children/pupils/participants' development according to opinions of medical staff (physiotherapist) and the parents. According to opinions of children/pupils/participants who participated to the research mention that“Crossing Obstacles Game with A Bike”and the venue configuration contribute to the attractiveness / effectiveness of the space;“Cake Making Game”and the venue configuration contribute to the generalization and motivation.