Perkütan nefrolitotomi ve retrograd intrarenal cerrahi yapılan hastaların radyasyon maruziyetlerinin karşılaştırılması
Comparison of radiation exposure of patients undergoing percutaneous nephrolithotomy and retrograde intrarenal surgery
- Tez No: 660916
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH YALÇINKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Amaç: Bu çalışmamızda PNL ve RIRS operasyonları sırasında alınan radyasyon miktarının ölçülmesi, operasyon sırasında hem hasta hem doktor için uygun sürenin ve yaklaşımın belirlenmesi ve daha bilinçli radyasyon kullanımı hakkında bilgileri geliştirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji kliniğinde Haziran 2014 – Ekim 2014 tarihleri arasında PNL yapılan 20, RIRS yapılan 45 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların radyasyon maruziyetini ölçmek için böbrek lojuna uyacak şekilde ameliyat masası ile hasta arasına, cerrahın radyasyon maruziyetini ölçmek için koruyucu gömlek altına termolüminesen dozimetriler (TLD ) yerleştirildi. Taşa ulaşılması 1.aşama, litotiripsi ve fragmanların toplanması 2. aşama, dj katater veya re-entry tüpü takılması 3. aşama olarak kaydedildi. Bulgular: PNL ve RIRS hastalarının sırasıyla 11‟i erkek (%55), 9 „u kadın (%45);30‟u erkek (%66,7) , 15‟i kadın (%33,3); yaş ortalaması 48,6±12,3, 41,2±11,3 yıl; ortalama taş boyutu 30(16-60), 12 (7-35) mm; skopi süresi ortalama 337 (200-679), 37 (7-351) sn; toplam radyasyon miktarı 142(44,7-221), 4,4(0,2-30) mEq idi. Cerrahın vaka başına aldığı radyasyon dozu 0.1 mSv‟ ten daha düşük olduğu saptandı. RIRS da süre ve radyasyon maruziyetinin stabil olduğu, PNL de 1.aşamada radyasyon maruziyetinin yüksek(92,5 mSv), 3. aşamada en düşük olduğu (6 Msv) görüldü. Taş boyutu 2cm olan hastalar için bakıldığında 1.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, we aimed to determine and information about more conscious use of radiation, the appropriate time for both the patient and the doctor during the operation and development approach by measuring the amount of radiation received during PNL and RIRS operations. Materials and Methods: We measured the radiation exposure during 20 cases PNL, 45 cases RIRS performed at Ankara Diskapi Yildirim Beyazit Training and Research Hospital Urology Clinic between June 2014 – October 2014. Thermoluminescent dosimeters (TLD) were placed between the operating table and patients at the location of the kidney and under the protective jacket respectively, the patient and the surgeon to measure the radiation exposure. Operations were divided into three stages; reaching the stones stage 1, stage 2; fragment collection of lithotripsy and stage 3; DJ, re-entry catheter or tube insertion were recorded. Results: Gender distribution; 11 male patients (55%), 9 female (45%), 30 male (66.7%) and 15 female (33.3%); the mean age of 48.6 ± 12.3, 41.2 ± 11.3 years; mean stone size 30 (16-60), 12 (7-35) mm; the mean duration of fluoroscopy 337 (200-679), 37 (7-351) s; the total amount of radiation 142 (44.7 to 221), 4.4 (0.2 to 30) was mEq, respectively, in PNL and RIRS. The radiation dose received per case for surgeons less than 0.1 mSv. RIRS treatment in; the fluoroscopy time and radiation exposure is stable; PNL treatment in; exposure (92.5 mSv) is the highest in stage 1, at least in stage 3 (6 mSv).