A design-based research on shared metacognition through the community of inquiry framework in online collaborative learning environments
Çevrim içi iş birlikli öğrenme ortamlarında sorgulayıcı öğrenme topluluğu çerçevesinden paylaşımlı üstbiliş konusunda tasarım-tabanlı bir çalışma
  1. Tez No: 661148
  2. Yazar: AMİNE HATUN ATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAHİDE YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 324
Özet
Bu çalışma, Sorgulayıcı Öğrenme Topluluğu Çerçevesinden paylaşılan üst biliş kavramını incelemeye yönelik çalışmalara katkı saklamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, bir öğretim tasarımı modeli ve öğretim tasarımı prensipleri ortaya koyabilmek amacıyla çevrim içi iş birlikli öğrenme ortamlarında sorgulayıcı öğrenme ve paylaşılan üst bilişi oluşturan bileşenler ve ifadeler araştırılmıştır. Ön lisans ve yüksek lisans öğrencilerinden oluşan iki ayrı durum, üç aşamalı Tasarım Tabanlı Araştırma yöntemiyle incelenmiştir. Veri toplama aracı olarak, iş birlikli grup tartışmalarındaki ifadeleri kodlayabilmek amacıyla bir kodlama şeması oluşturulmuş, Paylaşımlı Üst Biliş Ölçeği Türkçe'ye adapte edilmiş, katılımcılarla görüşme yapabilmek amacıyla birebir ve odak-grup görüşme protokolleri geliştirilmiştir. Nicel veriler betimleyici ve çıkarımsal istatistiksel yöntemlerle, nitel veriler ise açık /seçici kodlama süreci ile yorumlanmıştır. Bulgular, Sorgulayıcı Öğrenme Topluluğu Çerçevesinin çevrim içi iş birlikli öğrenme ortamlarında paylaşımlı üst-bilişe ilişkin ifadeleri bilişsel, sosyal ve öğretimsel buradalığa ilişkin ifadelerden ayırt etme ve inceleme konusunda güçlü bir teorik yapı sunduğunu ortaya koymuştur. Oryantasyon-Planlama, İzleme ve Değerlendirme-Yansıtma bileşenlerinin çevrim içi iş birlikli öğrenme ortamlarında paylaşılan üst biliş kavramının 3 temel bileşeni olduğu ortaya konmuştur. Ayrıca, bu üç temel bileşeninin her birinin grup tabanlı (iş birliğine yönelik) ve konu tabanlı (içerik ve anlamaya yönelik) düzenleyici işlemleri barındırdığı kanıtlanmıştır. Paylaşılan üst biliş kavram yapısını modellemenin yanı sıra, sunulan model ve Sorgulayıcı Öğrenme Topluluğu çerçevesine dayalı çevrim içi iş birlikli eğitimlerde kullanılabilmesi amacıyla uygulayıcı ve öğretim tasarımcılarına yardımcı olabilecek 6 öğretim tasarımı ilkesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study advances the emerging research on shared metacognition through the lens of the Community of Inquiry Framework. It seeks components and utterances of the community of inquiry and shared metacognition in online collaborative learning environments to bring to the fore an instructional design model and instructional design principles. A three-cycle Design-Based Research method was followed in two cases of university students (associate degree and graduate degree) by triangulating quantitative and qualitative data. As data collection tools, a coding scheme was developed to code utterances of collaborative group discussion posts, the Shared Metacognition Questionnaire was adapted in Turkish, and one-to-one and focus-groups interview protocols were developed to collect self-reported data. Quantitative data were interpreted through descriptive, inferential statistics, and qualitative data were interpreted by an open/selective coding process. The findings pointed out that the Community of Inquiry Framework presented a powerful theoretical ground to investigate and also distinguish cognitive, social, and teaching presence episodes from shared-metacognition episodes. Orientation-Planning, Monitoring, and Evaluation-Reflection were proved as three main components of the shared-metacognition construct in online collaborative learning settings. This study further advances the specification of each component from the group related (collaboration) regulative actions and task (content/comprehension) related regulatory actions. Besides modeling the shared metacognition construct, six instructional design principles were offered to be used by practitioners and instructional designers to prepare online collaborative courses based on the offered model and CoI framework.