Kapitalist ortamda bir güncel sanat okuması: Sömürü
A contemporary art reading in the capitalist environment: Exploitation
  1. Tez No: 661179
  2. Yazar: TUĞBA AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. TANSEL TÜRKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Araştırma'nın konusu kapitalist ortamda bir güncel sanat okuması: sömürü olarak alınmıştır. Bu çalışmada geçmişten günümüze kapitalizm'in sömürü bağlamı bunun güncel sanat'a ve sanatçılara yansıması kapitalizmin bugün hangi alanlara sızmayı başardığı (ya da gizlendiği) bugün ve gelecekte hangi tehdit unsurlarını da beraberinde getirdiği araştırılıp incelenecektir. Güncel sanat'ın bugün farklı alanlara girerek görünenin yanı sıra görünmeyen gerçekliklerinde peşine düşmektedir. Bu çalışmada da öncelikli olarak Kapitalizm'in ve sömürünün ne olduğuna ilişkin açıklamalarda bulunulduktan sonra bugün nasıl bir hal aldığından Tüketim kültürü ve Kültür Endüstrisi gibi sızmayı başardığı alanlardan bahsedilerek bu konun sanata yansımasını, sanatçıların konu hakkındaki görüşleri ve örnekleriyle noktalanacaktır.
Özet (Çeviri)
The subject of the research is taken as a contemporary art reading: exploitation in the capitalist environment. In this study, the exploitation context of capitalism from the past to the present and its reflection on contemporary art and artists will be investigated and examined in which areas capitalism has managed to infiltrate (or hidden) today and which threats it brings with it in the future. Today, contemporary art goes into different fields and pursues invisible realities as well as visible. In this study, first of all, after making explanations about what Capitalism and exploitation is, we will talk about the areas that it has managed to infiltrate such as Consumer culture and Culture Industry, and the reflection of this issue on art will be concluded with the opinions and examples of the artists on the subject.