Supraglottik havayolu araçları ile kısa süreli anestezi uygulanan hastalarda tıva ve inhalasyon anestezi uygulamasının ses üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effect of tiva and inhalation anesthesia on voice quality in patients undergoing short term anesthesia with supraglottic airway devices
  1. Tez No: 661215
  2. Yazar: FEYZULLAH KOLAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ AYGEN TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Supraglottik havayolu araçları (SGHA); uygulaması kolay, düşük maliyet, spontan solumaya izin vermesi vb. avantajları nedeni ile kısa süreli anestezi uygulamalarında endotrakeal entübasyona iyi bir alternatif olmaktadır. Total intravenöz anestezi (TIVA) ve desfluran anestezisi hızlı derlenmeye izin vermesi nedeni ile kısa süreli cerrahi uygulamalarda tercih edilmektedir. Desfluran inhalasyon anestezisi mukozada irritasyona neden olarak vokal kord fonksiyonlarını olumsuz etkilemektedir. Çalışmamızda, SGHA ile kısa süreli anestezi uygulanan hastalarda anestezi yönteminin ses üzerine etkisini karşılaştırmayı ve faringolaringeal morbidite nedenlerini saptamayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğinde, kısa süreli cerrahi planlanan, 74 hasta; desfluran anestezisi (grup D) ve TIVA (grup T) uygulanmak üzere iki gruba randomize edildi. Anestezi uygulamasından önce hastalara larinks muayenesi ile ses kayıt işlemi yapıldı. Peroperatif hemodinamik parametreler, havayolu komplikasyonları ile anestezi sonrası derlenme zamanı kaydedildi. Hastaların anestezi uygulamasından 24 saat sonra larinks muayenesi ve ses kayıt işlemi ikinci defa yapıldı, anestezi sonrasında boğaz ağrısı, yutma güçlüğü ve ses kısıklığı sorgulandı. Hastaların derlenme süreleri, sesin akustik ve aerodinamik özellikleri ile SGHA kullanımına bağlı havayolu komplikasyonları ve faringolaringeal şikayetler karşılaştırıldı. Bulgular: Her iki grupta demografik veriler (yaş, boy, VKI) bakımından anlamlı fark bulunmadı. Kullanılan SGHA türü ve boyutu gruplar arasında benzer özelliklere sahipti. Grup T ve grup D için anestezi süreleri arasında anlamlı fark saptanmadı (p=0,964). Derlenme süresi için gruplar arasındaki farkın istatatistiksel olarak anlamlı olduğu saptandı (p=0,008), grup T daha kısa derlenme süresine sahipti. Her iki anestezi yöntemi faringolaringeal fonksiyonlar ve ses üzerinde benzer etkilere neden olmuştur. Sesin akustik ve aerodinamik değerlendirmesinde Grup T ve grup D arasında shimmer değeri dışındaki parametrelerde anlamlı fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: Supraglottic airway devices (SADs) have proven to have some advantages over endotracheal intubation when comparing voice quality and postoperative pharyngolaryngeal functions. Total intravenous anesthesia (TIVA) and desflurane anesthesia providing rapid recovery. Therefore; TIVA and desflurane may be preferred in the ambulatory surgery. Desflurane inhalation anesthesia may cause mucosal irritation and adverse effect on the functions of vocal cord. The aim of our study was to compare the effect of anesthesia methods on voice in patients undergoing short-term anesthesia with supraglottic airway devices and to determine the causes of pharyngolaryngeal morbidity. Materials and methods: A total of 74 patients undergoing short-time gynecological surgery were randomized as desflurane anesthesia (group D) and TIVA (group T). Laryngeal assesments and voice recording were done before anesthesia. Peroperative hemodynamic parameters, airway complications, and recovery time after anesthesia were noted. Laryngeal assestments and voice recording of all patients were repeated and the pharyngolaryngeal complaints such as sore throat, dysphagia, hoarseness were asked after 24 hours of anesthesia. The recovery of the anesthesai, acoustic and aerodynamic paramaters of the voice, airway complications associated with SADs and pharyngolaryngeal complaints were compared between the group T and group D. Results: There was no significant difference in demographic data (age, height, BMI) in both groups. The type and size of SADs used had similar characteristics between the groups. There was no significant difference between the duration of anesthesia for group T and group D (p=0.964). The difference between groups for recovery of anesthesai was shown to be statistically significant (p=0.008), group T had a shorter recovery time. Both anesthesia methods resulted in similar effects on pharyngolaryngeal functions and voice quality. There was no significant differcence in the aerodynamic voice assessment and acoustic voice analysis except for shimmer value.