Watson bakım modeline temellendirilmiş refleksoloji uygulamasının yaşlılarda lumbalji ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of reflexology based on watson's caring model on lombalgia and quality of life in older adults
- Tez No: 661365
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Bu çalışma; Watson bakım modeline temellendirilmiş refleksoloji uygulamasının yaşlılarda lumbalji ve yaşam kalitesine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma, randomize kontrollü bir çalışma olarak yapılmıştır. Araştırma evrenini Şubat 2020 - Ekim 2020 tarihleri arasında Ağrı Devlet Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ünitesi'ne ayaktan başvuran 194 yaşlı hasta oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise araştırma kriterlerini karşılayan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 68 hasta oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında Hasta Tanıtıcı Bilgi Formu, Visual Analog Skala, Geriatrik Ağrı Ölçeği, Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği-Yaşlı Modülü kullanılmıştır. Girişimler, deney grubundaki hastalara (N:34) her ayağa 15-20 dakika olmak üzere toplam 30-40 dakika ve haftada iki seans olmak üzere toplam altı seans refleksoloji uygulanarak tamamlanmıştır. Altıncı seansın sonunda her iki grubada veri toplama araçları tekrar uygulanarak son test verileri elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde; ki-kare testi, yüzdelik dağılım, bağımsız gruplarda t testi, speearman's korelasyon testi, mann-whitney u testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to identify the effect of reflexology based on Watson's Caring Model on lombalgia and quality of life in older adults. Material and Method: This study was conducted as a randomized-controlled study. The target population included 194 older patients who received Outpatient Physical Therapy and Rehabilitation service in the related unit of Ağrı Public Hospital between February 2020 and October 2020. The sample of the study was 68 patients who agreed to participate in the study and met the research criteria. Data were collected through the Socio-Demographic Form, the Visual Analogue Scale, the Geriatric Pain Measure, and the World Health Organization Quality of Life Instrument-Older Adults Module. The reflexology interventions were administered to the experimental group patients (N:34) in six sessions, which included reflexology for 15-20 minutes on each foot and a total of 30-40 minutes for two sessions each week. At the end of the sixth session, both groups were administered the data collection tools to obtain the post-test data. Data were analyzed using the chi-square test, percentage distributions, t-test in independent groups, Spearman's correlation test, and Mann-Whitney U test.