Spor yapan bireylerin psikolojik iyi oluş düzeyleri ile zihinsel dayanıklılık düzeyleri arasındaki ilişki
Relationship between psychological well-being levels and mental toughness levels of individuals doing sports
- Tez No: 750437
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL TEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Mevcut çalışma spor yapan öğrencilerin psikolojik iyi oluş düzeylerinin zihinsel dayanıklılık düzeyleri ile olan ilişkisini incelenmesini amaçlayan betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini 134 kadın ve 201 erkek olmak üzere toplam 335 üniversite öğrencisi (Yaş Ort. 21.41 ± 3.24) oluşturmaktadır. Araştırmada kullanılan veri toplama araçları olarak Diener ve ark. (2010) tarafından geliştirilmiş ve Türkçeye uyarlaması ise Telef (2013) tarafından gerçekleştirilmiş olan“Psikolojik İyi Oluş Ölçeği”ile Sheard ve ark. (2009) tarafından geliştirilmiş, Altıntaş'ın (2015) ise Türkçeye uyarladığı“Zihinsel Dayanıklılık Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçümler için, tek örneklem Kolmogorov Smirnov ve Shapiro Wilk normallik testlerine başvurulmuştur. Test sonucunda normal dağılıma uygun olmadığından dolayı ikili karşılaştırmalar için Mann Whitney-U ve çoklu karşılaştırmalar için ise Kruskal Wallis-H testleri yapılmıştır. Araştırma sonucuna göre, katılımcıların psikolojik iyi oluş ölçeği puan ortalamaları Ort.=41,00 ile orta düzeyin üzerinde iken öğrencilerin zihinsel dayanıklılık ölçeği puan ortalamaları Ort.=39,03 ile orta düzeyin üzerinde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Kişisel özelliklere göre katılımcıların psikolojik iyi oluş düzeyleriyle zihinsel dayanıklılık düzeyleri bazı değişkenlere göre istatistiksel olarak anlamlı bir farkın olduğu, fakat bazı değişkenlere göre ise istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık oluşturmadığı bulgulanmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin psikolojik iyi oluş düzeyleri ile zihinsel dayanıklılık düzeyleri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The current study is a descriptive study aiming to examine the relationship between the psychological well-being and mental toughness levels of students doing sports. The sample of the research consists of 335 university students (Mean= 21.41 ± 3.24), 134 female and 201 male. The“Psychological Well-Being Scale”developed by Diener et al. (2010) and adapted into Turkish by Telef (2013) was used and The“Mental Toughness Scale”developed by Sheard et al. (2009) and adapted into Turkish by Altıntaş (2015) was used. Single-sample Kolmogorov Smirnov and Shapiro Wilk normality tests were applied to determine whether the measurements were suitable for normal distribution. Since it did not show a normal distribution, Mann Whitney-U test was used for pairwise comparisons and Kruskal Wallis-H test for multiple comparisons. According to the results of the research, it was concluded that while the psychological well-being scale averages of the participants were above the mid-level with Mean=41.00, the mental toughness scale averages of the students were above the mid-level with Mean=39.03. According to personal characteristics, it was found that the psychological well-being and mental toughness levels of the participants made a significant difference in terms of some variables and did not create a significant difference in terms of some variables. It was found that there was a positive and significant relationship between the psychological well-being and mental toughness levels of the students participating in the study.