Parvoviral enteritli ve tedavi edilmiş köpeklerde BNP, NT-PROBNP ve CTN-I düzeylerinin araştırılması
Researching the levels of BNP, NT-PROBNP, and CTN-i in canines preand post-treatment of parvoviral enteritis
- Tez No: 661645
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP ÜNÜBOL AYPAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı, parvoviral enteritli yavru köpeklerde hastalığın kalp kasında oluşturabileceği hasarın serumda bulunan bazı kardiyak biyobelirteçler (cTnI, BNP ve NT-proBNP) yardımıyla belirlenmesidir. Araştırmanın hayvan materyalini Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Küçük Hayvan kliniğine hemorajik gastroenteritis şikayeti ile getirilen 0-4 aylık yaşta 28 hasta ve 7 sağlıklı olmak üzere her iki cinsiyetten toplam 35 köpek oluşturmuştur. Hastalık tanısı kesinleşen ve sağaltım öncesi kan örnekleri alınan köpeklere destekleyici sağaltım uygulamaları yapılmıştır. Sağaltım uygulamaları biten ve klinik olarak iyileşen hastalardan tekrar kan alınarak hematolojik parametreler kan sayım cihazıyla, serum üre, ürik asit ve kreatinin düzeyleri otoanalizörle, cTnI, BNP ve NT-proBNP düzeyleri ise ELISA yöntemiyle belirlenip değerlendirilmiştir. Kontrol, sağaltım öncesi hasta ve sağaltım sonrası hasta gruplar arasında cTnI, BNP ve NT-proBNP düzeyleri açısından anlamlı bir fark görülmemiş, sağaltım öncesi ve sağaltım sonrası hasta gruplar arasında ürik asit düzeyi açısından da anlamlı bir farklılık şekillenmemiştir. Bu durum hasta gruptaki miyokart hasarının düşük düzeyde olduğunu düşünmemize sebep olmuştur. cTnI, BNP ve NT-proBNP parametrelerindeki değişimlerin farklı yaşlardaki ve farklı hastalık dönemlerindeki, daha fazla sayıda köpekle yapılacak yeni çalışmalarla araştırılması yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the damage caused by parvoviruses, that are especially interested in the heart muscle of the puppy dogs, at the beginning of the disease and the condition of this damage after treatment with the help of some cardiac biomarkers (cTn I, BNP and NT-pro BNP) in serum. Animal subject of the research will be constituted of 0-4 months old (n = 35) and healthy (n = 15) dogs of both sexes, 50 in total numbers, which all have been brought to the Adnan Menderes University Faculty of Veterinary Medicine Department of Internal Diseases Small Animal Clinic with complaints of hemorrhagic gastroenteritis. Pre-and post-treatment Routine biochemical parameter changes will be evaluated after repeating blood sampling procedures in patients whose treatment applications are completed and clinical recovery is successfully performed; serum cTn I, BNP and NT-pro BNP levels will be determined by ELISA method. When the hematological parameters, urea and creatine levels were examined before and after the treatment, it was understood that the treatment applications were successful. It is observed that there was no significant difference in cTnI, BNP and NT-pro BNP and uric acid levels between the control, pre-treatment and post-treatment patient groups; and this result suggested that the level of myocardial damage in the patient groups was low. It would be beneficial to investigate the changes in cTnI, BNP and NT-pro BNP parameters with new studies with more dogs at different ages and at different disease stages.