Bir Aile Hekimliği birimi'ne başvuranlarda sigara içen ve içmeyenlerin benlik saygısı ölçeği ve vücut algısı ölçeği sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of the results of the self esteem scale and body perception scale of smokers and non-smokers applied to a family medicine unit
  1. Tez No: 661714
  2. Yazar: BAŞAK GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN GÖRPELİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu araştırma sigara içen ve içmeyen bireylerin kişisel özellikleriyle birlikte benlik saygısı ve vücut algısı değerlendirilerek aralarındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız 01.02.2020-01.07.2020 tarihleri arasında Ankara Yenimahalle 4'nolu aile sağlığı merkezi 0625235'nolu aile hekimliği birimine herhangi bir nedenle başvuran kişilerle yapılmıştır. Çalışmada hasta seçimi için sistematik olarak ilgili birime başvuran hastalardan protokol numarası tek olanların ilk 20'si çalışmaya alınmıştır. Araştırma kapsamında hazırlanan ''Sosyodemografik Veri Anketi''ile daha önce Türkçe geçerliliği ve güvenilirlik çalışması yapılmış olan''Vücut Algısı Ölçeği'' ve ''Benlik Saygısı Ölçeği'' araştırıcı tarafından yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulanmıştır. Çalışma verileri incelenirken tanımlayıcı istatistiksel yöntemler (frekans, ortalama, ortanca, yüzde); gruplar arası farklılıklar incelenirken normal dağılım gösteren niceliksel veriler için T testi, normal dağılım göstermeyen niceliksel değişkenler için ki-kare testi uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 21 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmamız 123 (%49,01) sigara içen (vaka) ve 128 sigara içmeyen (%50,99) (kontrol) olmak üzere toplam 251 kişi ile yapılmıştır. Çalışmaya katılan kişilerin yaş ortalaması 42,0±12,16 (minimum 18, maksimum 76)'dır. Çalışmaya katılan 119 (%47,41) kişi kadın ve 132 (%52,59) kişi erkektir. Ortalama 13,57±8,64 (minimum 1 maksimum 40) günlük/adet sigara içiciliği saptanmıştır. Vaka grubunda 12 paket yıl (minimum 0,2, maksimum 48) paket yıl sigara içicilik ortalaması saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to reveal the relationship between smokers and non-smokers by evaluating their self-esteem and body perception along with their personal characteristics. Materials and Methods: This study was carried out among applicants who are registered to number 0625235 family physician in Ankara, who applied for any reason to the family health center during the period of 01.02.2020-01.07.2020. The first 20 of the patients with a single protocol number were included in the study. To reach the targets of the study, a Personal Information Form developed by the researchers, Rosenberg Self Esteem Scale and Body Perception Scale were used. Descriptive statistical methods(frequency, mean, median, percentage) were used when examining study data . While examining the differences between groups , T test was used for quantitative data for normal distribution, chi-square test was used for not normally distrubution. For the analysis of the data, SPSS for Windows 21.0 program was used. Results: 123 (49.01%) current smokers (cases) 128 (50.99%) never smokers (controls) are included.The average age of the participants in the study was 42.0 ± 12.16 (minimum 18, maximum 76). 119 participant (47.41%) were female and 132 (52.59%) participant were male. Average daily smoking was determined as 13.57 ± 8.64 (minimum 1 maximum 40). In the case group 12 pack years of smoking average was determined.